16. detsember 2003 kell 22:00

Tarbijakaitse hoiatab finantspettuste eest

Kogu maailmas levitatakse endiselt pakkumisi, milles lubatakse suurt materiaalset kasu ? loteriivõite, mitmekordselt mõistlikku palka ületavat töötasu, muinasjutulisi dividende jne.

Pakkumised levivad peamiselt internetis, kuid ka posti ning telefoni teel. Üheks võimalikuks finantspettuseks on loteriid. Praegu pakutakse Hispaania loterii nime all järgmisi lotomänge: El Gordo, la Primitiva, European Lottery Commission jt.

Loteriipettus seisneb selles, et potentsiaalsele ohvrile teatatakse suurest lotovõidust, mis lubatakse anda inimesele kätte niipea, kui ta on maksnud kõikvõimalikud maksud, pangatasud, kättetoimetamiskulud jms.

Nimetatud maksude maksmiseks antakse väga lühike tähtaeg, mille möödudes loteriivõit aegub ja inimene jääb võidusummast ilma. Tegelikult toimub inimestelt raha väljapetmine ning seega tuleb sissemaksudest hoiduda.

Teiseks aktiivselt levivaks pettuse liigiks on püramiidskeemiga rahamängud, kus esimesed sada mängijat on söödaks kümnetele tuhandetele. Püramiidskeemis lastakse inimestel kanda ettevõtte kontole 100?1000 krooni, millega on võimalik hiljem teenida sadu tuhandeid kroone.

Paraku lubatud summasid inimesed ei näe ning ettevõtte telefonid enam ei vasta.

Püramiidskeemide puhul võidakse potentsiaalsele ohvrile läheneda individuaalselt või teeb seda juba ohvriks langenu. Rahateenimine on seatud sõltuvusse levitamissuutlikkusega.

Kolmandaks levinud finantspettuse liigiks on katteta kaardid. Inimestele pakutakse võimalust mingi summa eest tellida meeletuid soodustusi sisaldavaid kaarte. Sellised kaardid tavaliselt tellijani ei jõua või ei ole selliseid kaarte võimalik mitte kuskil kasutada.

Autor: ÄP Online

Hetkel kuum