16. detsember 2003 kell 22:00

Viilkatus vajab lumetõkkesüsteemi

Lumetõkkesüsteem tuleks paigaldada viilkatusele nii hoone sissepääsude kohale kui tänavaäärsetele katuseosadele.

Est-Stein-B OÜ müügijuhi Avo Nurmingu sõnul valmistavad nemad vahendeid, et elu lumisel ajal ohutumaks muuta ja ka oma vara kahjustuste eest kaitsta, kusjuures Est-Steini tooteid on võimalik kasutada kõigi kivikatuste ja erinevate kiviprofiilide puhul.

?Kui rahakott vähegi kannatab, siis soovitame kindlasti terviklahendust ehk kogu paketti,? ütleb Nurming. ?Selle puhul ei pea terve elu jooksul uue muretsemisele mõtlema.?

Samas pakub Est-Stein Nurmingu sõnade kohaselt lahendust ka kõhnema rahakoti omanikele. ?Sellisel juhul on võimalik valida vaid hädavajalik osa tõketest,? selgitas Nurming. ?See tähendab, et tõkked paigaldatakse näiteks ainult välisukse kohale.?

Rannila Profiili insener-konsultant Hans Pikner ütles, et nemad pakuvad kolme sorti lumetõket, mida saab tellida tsingituna või erinevates värvitoonides.

?Lumetõke paigutatakse katusekattele räästa lähedusse kandeseina kohale,? seletas Pikner, ?pikkadele viiludele paigaldatakse lumetõkked kahes või enamas reas.? Tõket on vaja ka kohtadesse, mille peale esmapilgul võib-olla ei tuldagi. Näiteks võiks lumetõkke panna ka katuseakende, korstnate ja läbiviikude kohale. Oluline on tõke samuti juhul, kui katus on kahetasandiline ja ülemiselt tasandilt kukkuv lumi võib alumist katusepinda kahjustada.

Nurmingu sõnul Est-Stein otseselt paigaldusteenust ei paku, kuid oskab soovitada konkreetseid ehitajaid, kes on vastavad koolitused läbinud. ?Kuigi tegelikult ei olegi paigaldaja kutsumiseks erilist vajadust,? väitis Nurming, ?anname oma tootega kaasa väga põhjaliku juhendi ja kui inimesel vähegi tahtmist on, saab ta paigaldamisega väga edukalt ise hakkama.?

Est-Stein annab oma metalltoodetele 10aastase garantii, kuid Nurmingu sõnul ei juhtu selle ajaga lumetõketega kindlasti midagi hullu.

?Meil on tehases olemas eraldi katsetuspind, kus lastakse teatud kõrguselt tõkkele 200kilogrammine raskus kukkuda,? rääkis Nurming, ?see on vajalik, kuna tõke peab suutma kinni pidada ka näiteks puu, mis maja peale võib langeda. Tõke võib küll deformeeruda, kuid ei tohi mingil juhul alla tulla.?

Alternatiivseks vahendiks mehhaaniliste lumetõkete kõrval on lumesulatussüsteemid. Arinco Projektbüroo OÜ elektriinseneri Tiiu Terri sõnade kohaselt on näiteks DEVI jää- ja lumesulatamise süsteemide paigaldamis- ja ekspluatatsioonikulud väikesed. ?Need on pikaealised ja ei nõua hooldamist,? jutustas Terri. ?Positiivne on see, et süsteem töötab täisautomaatselt, mis põhimõtteliselt tähendab seda, et see lülitab küttekaabli õigel hetkel ise sisse ja välja.?

Küttekaablite kasutamine katusel tagab jää- ja lumevabad katuserennid ning ja vihmaveetorud. Sulavesi saab ära voolata ja katusekonstruktsioonidele ei kogune jääd ega lund. Samuti ei teki jää räästasse ja maja fassaadidile.

?Küttekaableid saab erandjuhtudel paigaldada isegi tuleohtliku materjaliga (näiteks tõrvapapp) kaetud katustele, aga sellisel juhul ei tohi küttekaabli võimsus kindlasti ületada 20 W/m,? lisab Terri.

Kolmanda võimalusena saab paigaldada katusele nii lumetõkke kui ka küttekaabli. See on küll tunduvalt kallim, kuid hoiab ka kõige paremini ära libiseva lumemassi allakukkumist.

Lumetõkkeid saab paigalda igal aastaajal ja kõiki tüüpi katustele, v.a vanale eterniidile, sest see on liiga habras.

Autor: Maria Rähn

Hetkel kuum