EPL: Loksa ja Kuusalu vald kavandavad liitumist

13. jaanuar 2004, 08:08

Ühinemist kavandavad Loksa ning Kuusalu vald soovivad palgata spetsialisti, kes aitaks koordineerida kahe valla liitmist.

Kui ühinemine teoks saab, tekib Tallinna külje alla suur, ligi 7000 elanikuga ning 50 miljoni kroonise eelarvega vald, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kuusalu vallavanem Herko Sunts ütles, et eelmise aasta lõpul tekkis kahe valla vahel diskussioon võimaliku ühinemise üle. ?Loksa vald tegi meile sellekohase ettepaneku ning meie võtsime selle vastu,? lausus Sunts.

Loksa vallavanem Madis Praks leiab, et kui kaks omavalitsust ühinevad, paraneb eeskätt just elanikele mõeldud teenuste kvaliteet. ?Kui võrrelda suuremaid ning väiksemaid valdu, siis on teenuste kvaliteedi osas väga suured erinevused,? lausus Praks. ?Ressurss paneb asja paika,? lisas ta. Samas ei näe Praks kahe valla liitumises väga suurt rahalist võitu.

Ka Kuusalu vallavanem Herko Sunts leidis, et valdade liitmisel väljendub suurim võit majanduslikus efektiivsuses ja suuremas võimekuses elanikke teenindada.

Tõsiasi on aga see, et kahe valla ühinemisel tekib Tallinna külje alla omavalitsusüksus, mille aastaeelarve ulatub üle 50 miljoni kroonini. Kuusalu valla selle aasta eelarve on 40 miljonit ning Loksa vallal veidi üle 10 miljoni krooni. Eesti rikkaima valla Viimsi selle aasta eelarve on 118 miljonit krooni.

Praksi teada pole kohalikud omavalitsused ühendamiseks varem kolmanda osapoole abi kasutanud ning on püüdnud toime tulla oma jõududega. ?Meie ühine otsus oli see, et otsime ühinemisläbirääkimiste koordinaatori väljastpoolt. See võib olla nii inimene kui ettevõte,? selgitas Praks.

Tema sõnul on raske prognoosida, kui palju läheb spetsialisti palkamine valdadele maksma, kuid esialgse hinnangu kohaselt võib see summa küündida kahe valla peale 150 000 kroonini.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing