Maksuameti andmed kütavad kirgi

Anne Oja 29. jaanuar 2004, 00:00

Mullu kaebasid maksuotsuste või maksuametnike omavoli peale mitmed tuntud ärimehed ja tippjuhid.

Maksuameti dokumendiregistri vaideotsuste allregistri andmetel avaldasid protesti näiteks vandeadvokaadist kinnisvaraärimees Viktor Kaasik, kirjastaja Hans H. Luik, Eesti Evangeelse Luteri Kiriku haldusdirektor Mati Maanas, Tallinna Keskturu valitseja Vadim Poli?t?uk, Liiwi Heliisi omanik Aivis Ohtla, Sylvesteri eksomanik Mati Polli jt.

Maksuamet keeldus vaiete lahendamisel tehtud ja jõustunud otsuseid Äripäevale väljastamast, ehkki maksukorralduse seaduse kohaselt on vaideotsus, nagu ka jõustunud kohtulahend, avalik informatsioon.

Mullu kaks maksuotsust ja kaks vaideotsust saanud Mati Maanas keeldus maksuteemal rääkimast ja katkestas telefonikõne. Mõned päevad hiljem helistas Maanas toimetusse ja ütles, et pidas nõu tuttava juristiga ning süüdistas ajakirjanikku volituste ületamises.

?Ma ei ole avaliku elu tegelane ja maksuasjad on minu isiklikud asjad. Need ei ole kirikuga seotud,? ütles Maanas. Ta märkis, et kummalgi vaielnud poolel pole täna teineteise vastu enam pretensioone.

?Mis vaidlus mul maksuametiga on? Ei ole mingit vaidlust," lausus Viktor Kaasik. Kuuldes aga, et on ise maksuotsuse ja vaideotsuse kohtusse edasi kaevanud, tunnistas vaidluse jätkumist. Kaasik tegi samas märkuse, et tema poolt pole ilus rääkida ajakirjanikule sellest, mis on kohtus.

Septembris maksuotsuse ja detsembris juba teise vaideotsuse saanud Hans H. Luik kommenteeris: ?Saatsin maksuametile vaide kuus aastat tagasi tehtud kulude kohta, vaie vaadati läbi ning vastati positiivselt. Seega ei ole mul ühtegi käimasolevat vaidlust ei ametis ega kohtus, mida ka kõigile teie lugejatele soovin!? Ka pärast esimest vaideotsust väljendas Luik heameelt, et tal polnud kommentaari andmise hetkel ühtki käimasolevat maksuvaidlust.

Hotelliärimees Feliks Mägus lausus, et sai vaideotsuse seoses Sea Containers Eesti OÜ likvideerimisega. Praegu on Sea Containersi ja maksuameti vaidlus, mis käib 850 000 krooni tulumaksu ümber, teise astme kohtus. Mägus tunnistas, et ettevõte tegi algusaastatel vigu, kuid Briti kodanikest omanikud pole nõus viiviseintresside maksustamisega. Kui võit jääb maksuametile, lõpetab Sea Containers pankrotiga.

Kunagine börsihai Charlie Viikberg selgitas, et maksuamet kontrollib teda kui eraisikut. Maksuamet küsis dokumente perioodist 1997?1998. Viikbergi sõnul tegi tema konsultant Ardo Ojasalu maksuametisse kurja kirja, kus ähvardas vaidega. Vaiet Viikberg aga tegelikult esitanud pole.

Sylvesteri looja Mati Polli ütles samuti, et ei ole vaatamata maksuameti dokumendiregistris kirjas olevale ühtki vaideotsust saanud. ?Ma ei tea, millest te räägite,? kinnitas ta.

Maksuamet teatas, et ei saa valeandmeid dokumendiregistris välistada. Amet ei osanud öelda, mis ajaks Viikbergi ja Polli juhtumid kontrollitud ning register korda saab.

Rahandusminister Taavi Veskimägi tahab taas salastada alles augustis andmekaitse inspektsiooni käsul avalikuks muudetud maksu- ja tolliameti dokumendiregistri.

?Siis vast lõppeb see spekuleerimine, kes mingi kirja on saanud ja mis selle sisu on,? ütles Veskimägi teisipäeval Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ärihommikusöögil. ?Eesmärk on selles, et avalikud poomised ühiskonnas lõpeksid.?

Maksu- ja tolliameti teatel jääks register internetti siiski alles, kuid sealt võetaks maha juriidiliste isikute registrikoodid ja nimed ning füüsiliste isikute nimed, kellega kirjavahetust on peetud. Praegusel kujul kahjustab dokumendiregister ameti väitel maksumaksja huve, sest suhtlemine maksuametiga ei viita veel sellele, et inimene on maksupettur.

?Kui mina saadan maksuametile kirja, siis seda ei pea teadma naabrivalve,? põhjendas maksuameti pressiesindaja Aivar Pau.

Eile õhtul informeeris maksuamet ametlikust taotlusest andmekaitse inspektsioonile (AKI) suurendada maksusaladuse kaitset ja piirata dokumendiregistris kättesaadava informatsiooni hulka.

?See ei saa olla saladus, et maksuamet suhtleb inimestega,? ei nõustu Pauga AKI peadirektor Urmas Kukk. Tema sõnul pole tänaseni keegi kaevanud selle üle, et tema nimi on maksuameti dokumendiregistris üleval.

?Dokumendi sisu võib olla ju ka selline, et maksuamet teatab: me eksisime, töötaja tegi komakohas näpuvea ja me maksame teile 30 000 krooni käibemaksu tagasi. Aga üldine suhtumine on selline, et kui maksuamet sulle kirjutab, no küll sa siis oled ikka millegagi hakkama saanud.?

Tartu Ülikooli finantsõiguse dotsendi Lasse Lehise sõnul võib dokumendiregister olla küll avalik, kuid sealt ei tohiks olla näha, mis tüüpi dokumendiga on tegemist. Ka ainult fakt, et kellegi suhtes on tehtud maksuotsus, kahjustab tema mainet, lausus Lehis. ?Minu arvates maksuamet oleks kohe pidanud andmekaitse inspektsioonile ütlema, et seadus ei luba meil dokumendiregistrit avalikustada ja nad kuu peale saatma.?

Pärnu Õlu suuromaniku Charlie Viikbergi sõnul pole erilist vahet, kas dokumendiregister on avalik või mitte. ?Eesti on nii väike riik, et info tilgub kogu aeg siit ja sealt riigiasutustest välja,? sõnas Viikberg.

Maksuamet kustutas eile õhtuks ootamatult andmed, mille salajaseks muutmist andmekaitse inspektsioonilt alles taotleb. Dokumendiregister muutus sisuliselt mõttetuks, sest ei maksumaksjatel ega ka avalikkusel pole enam selle abil võimalik ametnike tegevust kontrollida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing