Ülo Toomsalu • 17. veebruar 2004 kell 5:55

EPL: Mobiilikasutaja asukoha määramine kontrolli all

Kuigi mobiiltelefoni kasutaja asukohta saavad määrata kuus jälitustegevuse õigusega asutust, häirekeskus ja ka eraisikud, on see siiski range kontrolli all.

Kaitsepolitsei komissari Olari Valtini sõnul on positsioneerimine erandtoiming, mida saab teha vaid asutuse juhi nõusolekul. Valtin lisas, et mobiiltelefoni asukoha määramine tuleb kõne alla alles siis, kui kõik teised ametlikud menetlemismeetodid on ammendunud, kirjutab Eesti Päevaleht.

Maksu- ja tolliamet teavet jälitustegevuse organiseerimise ja taktika kohta ei avalikusta. Ka EMT teenustejuht Kaido Tiigisoon märkis, et erandtoimingute puhul nad kommentaare ei anna.

Olari Valtin lisas, et kaitsepolitseil pole võimalik öelda, kui palju positsioneerimisteenust kasutatakse, sest see oleks riigisaladuse reetmine.

?Peame eeldama, et omavoliline jälitustegevus riigi poolt on võimalik,? ütles tehnokratt Peeter Marvet. ?Aga riik peab tõestama, et seda ei tehta.?

?Et kliendil ei jääks muljet, nagu teda jälgitakse, on telefoni asukoha määramine range kontrolli all,? kinnitas Radiolinja avalike suhete juht Helena Lõhmus.

Samas saavad EMT ja Radiolinja erakliendid anda oma mobiiltelefoni asukoha määramiseks ise loa teisele inimesele, kes telefoniparooli teades võib mobiiliomaniku asukoha määrata.

Hetkel kuum