Ülo Toomsalu • 8. märts 2004 kell 6:03

PM: Eurovalimised tõotavad edu kolmele suurerakonnale

Europarlamendi valimistel eelistavad eestlased hääletada Reformierakonna, venelased aga Keskerakonna poolt, näitab avaliku arvamuse veebruarikuine uuring.

Uuringukeskuse Faktum juht Juhan Kivirähk nentis, et nagu näitab parlamendivalimiste kogemus, lähevad tavaliselt valima need, kes on valimiste eel seda kindlalt lubanud teha (neid on uuringu järgi 39 protsenti), ning lisaks veel umbes pooled tõenäolistest valijatest (33 protsenti), kirjutab Postimees.

«Seega võib praeguste küsitlusandmete puhul oodata umbes 50protsendilist valimisaktiivsust,» selgitas Kivirähk. Aktiivsus on kõige kõrgem 65aastaste ja vanemate valijate seas, kõige madalam 25?34aastaste grupis, lisas ta.

Parteidest toetaks europarlamendi valimistel veebruari seisuga enim valijaid Keskerakonda, mille toetus ulatus 18 protsendini. Järgnesid Reformierakond 15-, Res Publica 14-, Rahvaliit ja Sotsiaaldemokraadid (SDE) kumbki 8protsendilise toetusega. Isamaaliidule andnuks hääle 7 ja mõnele muule erakonnale 10 protsenti valimisealistest kodanikest.

Kui võtta aluseks vaid nende eelistus, kes kindlasti lähevad valima, saaks peaaegu võrdselt hääli Keskerakond ja Reformierakond ? vastavalt 18 ja 19 protsenti. Res Publicat toetab 15 protsenti, Rahvaliit, Isamaaliit ja SDE saaks aktiivsetelt valijatelt kõik võrdselt 9protsendilise toetuse.

Faktumi küsitluses käsitleti ainult erakondi.

Hetkel kuum