Ülo Toomsalu • 16. märts 2004 kell 6:16

PM: Teenindajate tegevuslubade nõue võib kaduda

Euroliidu liikmesriigid arutasid neljapäeval eelnõu, mis kaotaks muu hulgas takso- ja ravimimüügiteenuste osutamiseks praegu nõutavad tegevusload.

Tegevusloanõuded soovitakse mitmetel ärialadel kaotada konkurentsi suurendamiseks, samuti loodetakse nii muuta ELi siseturg avatumaks. Eelnõus märgitakse, et praegu ei väljastata teatud ärivaldkondades uusi tegevuslube viidates sellele, justkui oleks teenuse turg juba niigi üleujutatud, kirjutab Postimees.

Majandusministeeriumi esindaja märkis, et direktiivi eesmärk on teenuste osutamise vabaduse tagamine kogu ELi siseturul ning seega tõketeta ja ühtse ELi teenuste siseturu loomine 2008. aastaks.

Direktiivile vastavalt tuleb liikmesriikidel vähendada bürokraatiat ja formaalsusi, näiteks tuleks teistes liikmesriikides väljastatud dokumente tunnustada, tagada informatsiooni kättesaadavus ning luua selleks kontaktpunktid, ühtlasi võimaldades eelnimetatud protseduuride sooritamist ka elektrooniliselt.

Ühes liikmesriigis asutatud teenusteosutaja peab saama vabalt ja takistamatult teenuseid osutada ükskõik millises teises liikmesriigis ning temalt ei tohi nõuda asutamist, registritesse kandmist vms.

Majandusministeeriumi pressiesindaja sõnul toetab valitsus direktiivi eelnõu. 'Eestis on avatud majanduse põhimõte toiminud juba üle kümne aasta ning seetõttu olulisi probleeme direktiivi rakendamisel ei ole ette näha,' teatas ministeerium.

Taksojuhtide liidu juhatuse liikme Lembit Poolaku sõnul on nii Tallinnas, Tartus, Pärnus kui Narvas taksoteenuse turg juba praegu selgelt üleujutatud.

'Kui taksodega lubataks tänavatele igaüht, langeksid küll võib-olla hinnad, ent kannataks teenuse kvaliteet ja raha leidmine näiteks taksojuhtide ohutusseadmete jaoks poleks enam reaalne,' ütles Poolak.

Hetkel kuum