Kristiina Randmaa • 26. aprill 2004 kell 12:24

SmartWood peatas Imavare Saeveski keskkonna-sertifikaadi

Metsade sertifitseerija SmartWood tühistas metsatööstuskontserni Stora Enso Timber kuuluva Imavere Saeveski FSC keskonna-sertifikaadi.

FSC sertifikaat on ülemaailmne tunnistus selle kohta, et metsade majandamisel ja puidutoodete valmistamisel on järgitud keskkonnakaitse nõudeid, kirjutab portaal Roheline Värav.

SmartWood avastas aga Imavere Saeveskis läbiviidud iga-aastase auditi käigus, et Imavere Saeveski on alates mullu septembrist müünud ja markeerinud oma tooteid FSC sertifikaadiga, ilma, et oleks samal ajal täitnud FSC nõudeid. Nii ei suutnud ettevõte tõestada, et sel ajavahemikul müüdud puidutooted oleksid pärinenud sertifitseeritud metsast.

Seetõttu keelas SmartWood Imavere Saeveskil alates aprilli algusesti FSC tähisega toodete müümise. Keeld kestab seni, kuni saeveski on uuesti sisse seadnud FSC nõudmistele vastava järelvalveketi.

Stora Enso Timber teatas, et olukorra tekitas siseinfo mitteliikumine. Kuna FSC sertifitseeritud palkide osakaal kogu ettevõtte puiduhankes oli madal, siis otsustas seaveski mullu septembrist ajutiselt mitte kasutada oma FSC sertifikaati.

Ometigi tarniti ühele Prantsuse kliendile mullu septembrist kuni tänavu märtsini ühtekokku 916 m3 FSC tähistusega puidutooteid.

Stora Enso Timberi väitel on juba astutud samme kontrollsüsteemi taastamiseks, et oleks taas võimalik kasutada FSC sertifikaati. Hinnanguliselt peaks sertifikaadi taastamine aset leidma suvel 2004.

Stora Enso Timberi kogutoodang oli 2003. aastal 5,8 milj m3, millest 35 000 m3 oli FSC sertifikaadiga.

FSC sertifikaat on järjest olulisem eksportimisel Lääne-Euroopa turule, kus tarbijad tahavad olla kindlad, et nende ostetud puidutooted ei pärine keskkonnavaenulikult majandatud metsadest.

Hetkel kuum