Peeter Raidla • 10. juuni 2004 kell 14:48

Saaremaa Laevakompanii jäi vaidluses maksuametile alla

Riigikohus ei võtnud eile oma menetlusse Saaremaa Laevakompanii kaebust ning seega jäi jõusse maksuameti ettekirjutus.

Jutt on 2002. aasta juunis tehtud maksuameti ettekirjutusest, kus nõutakse, et AS Saaremaa Lavakompanii tasuks 1999. aasta eest täiendavalt tulumaksu enam kui 620 000 krooni. Maksuamet heidab laevakompaniile ette tehinguid ASi Saare Finants aktsiatega, kus Saaremaa Laevakompanii algul ostis 5 miljoni krooni eest Saare Finantsi aktsiaid ja müüs need samal aastal 1 miljoni krooni eest ASile Holostovi Kinnisvarahaldus.

Nii Saaremaa Laevakompanii kui ka Holostovi Kinnisvarahaldus kuuluvad sajaprotsendiliselt Vjat?eslav Leedole, mis saigi aluseks maksuameti väitele, et laevakompanii on tahtlikult oma tulusid vähendanud.

Leedo leidis, et kõik toimus seaduspäraselt. ?1999. aastal oli Saare Finants kahjumis ning vastavalt sellele arvestasid audiitorid välja ka aktsia hinna,? ütles ta tänavu aprillis Äripäevale. ?Saarte ja mandri vahel toimuvat praamiühendust doteeriv riik ise nõudis meilt, et laevakompanii keskenduks üksnes laevaliinidele. Nii et meie tegime seda otsesel riigi nõudmisel. Minu jaoks on ju ükskõik, kas Saare Finantsi omanik on Saaremaa Laevakompanii või Holostovi Kinnisvarahaldus.?

Kõnealuses maksuameti ettekirjutuses oli teisigi nõudeid (kokku ligi 815 000 krooni ulatuses), ent neid Saaremaa Laevakompanii ei vaidlustanud. Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Aivar Pau sõnul puudutasid need laevakompanii tehinguid offshore-firmadega aastail 1995?1997 ning 2000.

Ettekirjutuse kohaselt vähendas Saaremaa Laevakompanii neil aastail tahtlikult oma maksukoormust, viies maksuvabalt välja ettevõtlusest saadud tulu maksuvabades piirkondades registreeritud äriühingutesse, mis olid laevakompanii enda kontrolli ja juhtimise all.

Saaremaa Laevakompanii on kinnitanud, et nad saavutasid juba 2002. aastal nende nõuete osas kohtuvälise kokkulepe ning vastavad summad on maksuametil ammu käes.

Hetkel kuum