Ülo Toomsalu • 9. juuli 2004 kell 7:04

EPL: Kuue aastaga keskmine palk 11 700 kroonini

Praegusest kaks korda kõrgema keskmise palganumbrini jõudis Konjunktuuriinstituut (EKI) Eesti majandusteadlaste subjektiivsete hinnangute põhjal.

Praegusega võrreldes ligi kaks korda kõrgema keskmise palganumbri saavutamine tähendaks EKI vanemteaduri Leev Kuuma sõnul peaaegu sama järsku palgatõusu jätkumist nagu viimasel viiel aastal ? ligi 10 protsenti aastas, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ettevõtjad on analüütikute hinnangul sunnitud palku tõstma tänu tööjõuturu avanemisele. Siinsed madalad palgad meelitavad näiteks järjest enam Eesti arste Soome tööle. Suurem roll palgatõusus on ka ekspordi kasvul, mida peaks võimaldama Euroopa Liidu piirideta turg.

Kuum usub kiirema palgatõusu võimalikkusesse sellistes konkurentsist räsitud sektorites nagu põllumajandus, kaubandus ja hotellindus. Nendes sektorites on seni pidanud ettevõtjad ellujäämiseks oma kulud minimaalsena hoidma.

Enamik ettevõtjaid ütleb siiski, et palgatõus ei saa lähiaastatel kindlasti märkimisväärne olla, sest tihe konkurents sunnib kulutusi kärpima.

Uniprindi juhatuse esimehe Sirje Reinsoo sõnul sõltub keskmise palga tõus Eestis lähiaastatel suuresti sellest, kui tõhus on võitlus ümbrikupalkade maksmise vastu. ?Kui see töö on efektiivne, võiksid palgad nii kiiresti tõusta küll,? ütles ta.

Statistikaameti 2001. aasta andmetest selgub, et ligi kaks kolmandikku töötajatest teenis keskmist või sellest madalamat palka.

Hetkel kuum