Ülo Toomsalu • 15. september 2004 kell 7:21

PM: Notarid sõdivad sissetuleku avalikustamise nõude vastu

Täna Riigikogus arutlusele tulev seadusemuudatus võib kohustada notareid, pankrotihaldureid ja kohtutäitureid oma tulusid avalikkusele teatama.

Notaritel, pankrotihalduritel ja kohtutäituritel on õnnestunud neli aastat hoiduda palkade avalikustamisest seaduseaugu tõttu, mille järgi ei saa nende ametite esindajad tavamõistes palka, kirjutab Postimees.

Täna Riigikogus arutlusele tulev seadusemuudatus peaks selle probleemi lahendama, sest valitsuse algatuse kohaselt kuuluvad edaspidi palgaandmete alla ka notari ja pankrotihalduri sotsiaalmaksuga maksustatavad tasud, mis on sisult võrreldavad palgaga.

«Ühiskonnal võiks siiski ettekujutus olla, milline sissetulek nende ametite esindajatel on,» ütles Riigikogu põhiseaduskomisjonis eelnõu arutlusel osalenud Andres Herkel. «Kahtlen ainult, kas avalikustamine on kõige parem meede selle selgitamiseks.»

Notarite Koja aseesimehe Anne Saaberi sõnul ei ole siiani suudetud notaritele anda üheselt arusaadavat põhjendust, kuidas avalikustamine aitab korruptsiooni vältida.

«Miks me peaksime oma sissetuleku avalikustama, kui me ei saa riigieelarvest palka,» nentis Saaber. «Uudishimu ei ole küll põhjus tulude avalikustamiseks.»

Notarite kojast teatati, et muudatuse vastuvõtmise järel kuuluks osal ametiisikutel avalikustamisele praktiliselt kogu füüsilise isiku tulu, teistel aga riigieelarvest saadav palk.

Hetkel kuum