Andmekaitse inspektsioon: Statistikaamet peab rikkumise eest tasuma sunniraha

18. oktoober 2004, 13:14

Statistikaamet peab isikuandmete töötlemise rikkumise eest ning vastavate ettekirjutuste täitmata jätmise eest tasuma 20 000 krooni.

Andmekaitse inspektsiooni teatel on se aastal tehtud statistikaametile isikuandmete töötlemise nõuete rikkumise eest kaks ettekirjutust. Ettekirjutuste täitmata jätmise tõttu tegi inspektsioon avalduse kohtutäiturile sunniraha sissenõudmiseks kogusummas 20 000 krooni. Samuti pöörduti rahandusministri poole ettepanekuga algatada teenistuslik järelevalve.

1996. aastast kehtiv isikuandmete seadus sätestab reeglid isikuandmete töötlemiseks ja kohustab delikaatsete isikuandmete töötlemise registreerimise Andmekaitse inspektsioonis. Töötlemise registreerimise eelduseks on andmete kaitseks vajalike organisatsiooniliste, füüsiliste ja infotehnoloogiliste turvameetmete kasutusele võtmine.

Rahandusministeeriumi haldusalasse kuuluv statistikaamet ei ole tänaseni isikuandmete töötlemist viinud vastavusse isikuandmete kaitse seaduse nõuetega. Samuti on statistikaameti tegevus vastuolus käesoleval aastal vastu võetud riikliku statistika seaduse muudatustega, märkis andmekaitse inspektsioon oma teates.

Käesoleva aasta mais tegi Andmekaitse inspektsioon statistikaametile isikuandmete töötlemise nõuete rikkumise tõttu kaks ettekirjutust. Sellega keelati juuni algusest statistikaametil isikuandmete töötlemine kuni ettekirjutuses loetletud puuduste kõrvaldamiseni.

Puudused on seni kõrvaldamata ning inspektsioon tegi 13. oktoobril kohtutäiturile avalduse algatada täitemenetlus ning nõuda statistikaametilt sisse sunniraha kokku 20 000 krooni ulatuses.

Kuna keelust hoolimata jätkas statistikaamet isikuandmete töötlemist, siis 12. oktoobril pöördus Andmekaitse inspektsioon rahandusministri poole ettepanekuga algatada Statistikaameti juhi suhtes teenistusliku järelevalve menetlus.

Statistikaamet on Eesti üks suuremaid isikuandmete töötlejaid, kelle vastutusel on ka 2000. aasta rahva- ja eluruumide loenduse andmed ning rahvastikusündmuste statistiline andmekogu. Statistikaameti tegevusetuse tõttu on Eesti elanike eraelu ohtu seatud ning häiritud riikliku statistika tegemine, tõdes Andmekaitse inspektsioon.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing