Romet Kreek • 19. oktoober 2004 kell 22:00

Ford ületas ootuste lati napilt

Ford avaldas eile kolmanda kvartali tulemused. Firma oli tubli, suutis ületada analüütikute ootusi. Siin on üks aga ? Ford ei olnud sisse arvestanud erakorralisi kulusid.

Analüütikud ei suuda ettevõtete erakorralisi tulusid-kulusid ette näha, nagu ka firma juhtkond. Aga võib-olla on firmade erakorralised kulud lihtsalt kirjendamise küsimus. Fordi vaadates tekib vägisi mõte: kas erakorralised kulud on ikka erakorralised ja mittekorduvad. Minule näib, et Fordi erakorralised kulud kipuvad olema püsiv majandustulemuste koostisosa. Erakorralised kulud on arusaadavalt näiteks tütarfirma või äriüksuse müügist saadud tulu/kulu või kohtuasja kulu. 100. juubelit tähistavale Fordile ei tohiks küll ümberkorraldused, tehase sulgemine või töötajate koondamine olla erakorraline kulu. Seda on ettevõtte pika ajaloo jooksul varem ette tulnud ja tuleb edaspidigi. Nagu võib juhtuda ka mis tahes firma puhul. Tervishoiukulude, töötajate optsioonikuludega ja pensioniplaanide finantseerimisega on sama lugu.

Ford teatas, et teenis kolmandas kvartalis 266 mln dollari suuruse kasumi ehk 0,15 dollarit kasumit aktsia kohta. Aasta varem samal ajal teenis firma 25 mln dollari suuruse kahjumi. Ettevõtte erakorralised kulud ulatusid 64 mln dollarini, sealhulgas 23 mln dollarit Jaguari üksuse ümberkorraldusest. Kui Fordil poleks olnud erakorralisi kulusid, oleks firma teeninud 0,28 dollari suuruse kasumi aktsia kohta.

Kasumi ilma erakorraliste kuludeta võiks ümber nimetada firma juhtkonna unistuseks osa kulusid arvestamata. Kasumit sai autootja taas finantseerimisest, mitte autotootmisest.

Fordi aktsia hind oli eile kella 17.20ks langenud 2,1 protsenti, 13,11 dollarile.

Hetkel kuum