Kuldar Kullasepp • 3. november 2004 kell 22:00

Windowsit saab mugavamaks teha

Stardock töötab välja programme, mis aitavad kasutajal muuta tavapärast Windowsi keskkonda. Üks populaarsemaid tooteid on DesktopX, mis pärast käivitamist muudab Windowsi väljanägemist. Sisuliselt on tegemist Windowsi uue kestaga. Peale teistsuguse väljanägemise on võimalik kasutada erinevaid komponente, näiteks kuvatakse ilmateadet, antakse ülevaade arvuti ressursside kasutamisest (mälu, kõvaketta maht).

DesktopXi kesti saab laadida tasuta ning valik on tuhande ringis. Veelgi arvukamalt on DesktopXi objekte ning vidinaid (ingl k widgets), mis laiendavad kasutusvõimalusi veelgi.

DesktopXi kasutamine pole siiski väga lihtne, eriti uute vidinate paigaldamine ning kasutamine vastavalt oma vajadustele. Kindlasti tuleks varuda aega ning süveneda asjasse, sest komponente tuleb mõneti ka ise kombineerida. Kuid tänu DesktopXile on võimalik muuta arvuti välimust oluliselt vaheldusrikkamaks.

DesktopXi saab tasuta proovida, pidevalt kasutamiseks tuleb see osta. Hind jääb napilt alla 20 USA dollari.

Kõikvõimalikest monitori vasakule või paremale äärde haakuvatest programmidest köidab kõige enam tähelepanu tasuta levitatav Desktop Sidebar. Justnimelt praktilisuses edestab ta konkureerivaid programme märgatavalt.

Pärast installeerimist ning käivitamist pakub Desktop Sidebar võimalust piiluda Microsoft Outlooki avamata uusi e-kirju, vaadata oma task-list?i ning kalendrit. Samuti on võimalik lisada uusi sissekandeid. Loomulikult eeldab see, et kaustajal on installeeritud Outlook ning et ta seda ka kasutab.

Üks praktilisemaid kasutusviise on võimalus kuvada MSN Messengeri kontaktide nimekirja. Näha on online-kasutajad koos staatusega. Nimel klõpsamine avab aga juba MSNi enda vestlusakna.

Samuti on väga praktiline RSS uudistevoo lugeja. Desktop Sidebar tirib just soovitud allikate uudised regulaarse intervalliga otse Desktop Sidebari, uudisel hiirt hoides kuvab selle sisu.

Nagu paljude, eriti just tasuta levitavate programmide puhul on tavaks saanud, on ka Desktop Sidebari võimalik täiustada erinevate lisadega, mis funktsionaalsust veelgi suurendavad. Näiteks võib alati avatud programm näidata ilmateadet, mille andmed pärinevad weather.com?ist. Kindla intervalli järel näidatakse Tallinna või mõne muu linna hetketemperatuuri, ennustust õhtuks ning järgmiseks päevaks. Hiirega ennustusel seisma jäämine toob esile aga pikema kolmepäevase ennustuse.

Üks paremaid laiendusi, mida saab samuti tasuta laadida, on Google?i desktop?i-otsing. Arvutist ei pea faile otsima internetilehitsejaga, vaid tulemused kuvab Desktop Sidebar oma väiksesse sisseehitatud lehitsejasse.

Ka populaarset muusikaprogrammi Winamp on võimalik kasutada otse Desktop Sidebaril.

Üks lihtsamaid, ent samas praktilisemaid programme neile, kellel korraga avatud mitu programmi ning monitori alumine osa on programme täis, on ManageDesk, mis võimaldab teha virtuaalseid töölaudu. Igale töölauale saad määrata programme. Näiteks kui hoiad korraga avatuna mitmeid Exceli tabeleid, siis suunad need eraldi töölauale, kus ei sega sind MSNi jutuaknad ning meiliprogramm. Samuti on võimalik määrata programme, mida kuvatakse kõigil töölaudadel.

Ühelt töölaualt teisele liikumine on lihtsamast lihtsam. Kasutada saab kombinatsioone klaviatuuril või vajutada hiirega kellaaja kõrval asuvatele väikestele ikoonidele.

Üldise reeglina tuleb meeles pidada, et enne paigaldamist peaks täpsemalt uurima, mida programm teha võimaldab. Katsetamine ning kustutamine risustab arvutit. Samuti peaks meelde jätma, et programm ise ei lihtsusta tööd, tööd on võimalik programmi abil lihtsustada.

Hetkel kuum