Andres Kärssin • 4. november 2004 kell 22:00

Euroopa Komisjoni otsus Kesko ja ICA ühisfirma osas tuleb sel kuul

Mõlema kaubanduskontserni Balti piirkonna juhid ? nii Seppo Hämäläinen kui ka Antonio Soares ? ütlesid, et ettevalmistused on tehtud ja ühisfirma peaks plaanide kohaselt tegevust alustama 2005. aasta alguses. Praegu arutab ettevõtete ühinemisplaani Baltimaade kaubandusturul tegutsemiseks Euroopa Komisjoni Konkurentsi Peadirektoraat. ?Nad vastavad novembri jooksul. Loodame endale soodsat otsust,? lausus Soares, kes saab ühtlasi ühisfirma juhiks.

Samas ei soovinud kumbki juhtidest täpsustada, milliste kaubamärkide all ühisfirma siinsel turul jätkab, sest see pole veel ära otsustatud. ?Kuulujutte on igasuguseid, kuid ma ei taha neid kommenteerida,? kostis Hämäläinen vastuseks kuuldusele, et Ülemiste keskuse Rimi hüpermarket hakkab edaspidi kandma Citymarketi märki. Nimelt on nii Kesko kui ICA Eestis esindatud kattuvas ehk siis hüpermarketite valdkonnas.

Citymarketi asumine Rimi hüpermarketi asemele oleks Prisma-keti omaniku SOK Balti piirkonna juhi Arttu Laine hinnangul loogiliseks sammuks. ?Kesko/ICA jaoks oleks see efektiivne ja mõistlik,? lausus ta. ?Mõlemal hüpermarketil on tegelikult sarnane kontseptsioon. Citymarket on Eestis rohkem tuntud, Rimi traditsiooniliselt palju tugevam lähipoodide osas ning nõrgem suurte poodide osas.? Laine lisas, et tegemist oleks rohkem sisemise muutusega ning klient sel väga vahet ei teeks.

Selveri keti juht Ain Taube sõnul oleks ühelt poolt õige tegutseda Baltimaades ühise kaubamärgi all, teisalt jälle on riigid erinevad ? seega on raske prognoosida, kuidas ühisfirma Eestis jätkab. Ta lisas, et kui Ülemiste keskusse tuleks Citymarket, siis ei muutuks sellest suurt midagi. Hinnates võimalust, et valides Citymarketi kasuks võib loodav ühisfirma loobuda praegu Tartus Emajõe Ärikeskuse laiendusse planeeritud uue Rimi hüpermarketi kohast, ütles Taube, et see on ?väga võimalik.?

Eestis kuuluvad Keskole kuus Citymarketit ja 45 Säästumarketit, Rimi ketis on kokku kuus supermarketit ja kevadel avatud hüpermarket Ülemiste keskuses. Kesko Food ASi käive oli mullu 3,3 mld krooni ja kasum ligikaudu 39,6 mln krooni. Rimi Eesti OÜ eelmise aasta käive oli 213 mln krooni ja kahjum 28,6 mln krooni. Samas on Rimi omanikfirma ICA Aholdi positsioon Lätis-Leedus oluliselt tugevam kui Keskol.

Kesko ja ICA teatasid 2003. aasta detsembris, et plaanivad luua ühisfirma Baltimaade toidukaupade turul tegutsemiseks mõlema ettevõtte seniste üksuste põhjal Eestis, Lätis ja Leedus. Ühisfirma taotleb juhtivat positsiooni Balti toidukaupade turul ning 25% suurust turuosa kolme aasta jooksul. Nii Kesko kui ICA osaluseks ühisfirmas saaks 50%.

Hetkel kuum