Anne Oja • 21. november 2004 kell 22:00

Kütusemüüjad püüavad hinna langetamist edasi lükata

Olerexi turundusjuht Antti Moppel ütles, et ehkki jaehinna langetamise kasuks räägivad tänaseks langenud sisseostuhinnad ja odavnenud dollar, õhutavad praegust hinnataset hoidma kolmapäevast reedeni tõusnud naftatoodete noteeringud. Võrreldes suvediislikütusega on üleminek talvediislikütusele sisseostuhinda paarikümne sendi võrra liitri kohta kasvatanud, millele lisandub soov kasvõi osaliseltki kompenseerida viimaste kuude hinnavõitlusega tekkinud kahjumeid.

?Reeglina alandab hindu esimesena see firma, kes pole oma turupositsiooniga rahul,? ütles Moppel. ?Millal see hetk kätte jõuab ja kui suur tuleb hinnalangus või kui pikk on hinnatõusu peetus maailmaturu võimaliku järsu tõusu korral, ei oska ilmselt keegi täpselt öelda.?

Alexela Trade OÜ jaemüügidirektor Aivar Räim sõnas dollari languse mõju kommenteerides, et praegu pole Alexelal veel plaanis kütuse hinda alandada.

Selle põhjuseks on, et oktoobris lae saavutanud maailmaturu hind ei peegeldunud täies mahus Eestis müüdava kütuse jaehindades ning praegu lähevad tanklad talvediislikütusele üle.

?Loomulikult omame teatud kütusevaru, mis on soetatud kallima hinnaga ja ka see hoiab laohinda üleval,? lisas Räim. Kuna enamik kütuseid ostetakse kümne päeva keskmise noteeringu järgi, määrab kütuse jaehinna edasise liikumise maailmaturu hinna kujunemine lähinädalatel ja dollari püsimine vähemalt praegusel tasemel.

Vaatamata möödunud nädala prognoosile, et kütusehinnad alanevad, jäi Neste juht Indrek Kaju lähituleviku plaane valgustades napisõnaliseks.

?Kuidas jaehinnad tulevikus muutuvad, ei taha spekuleerida,? põhjendas Kaju. ?Meil ei ole veel olnud seda õnne osta dollarit alla 12 krooni.?

Lisaks varasema dollari kursi alusel soetatud operatiivvarule hoiab Neste nn miinimumvaru viie päeva müügi ulatuses, nagu seda kohustab kütusemüüjaid tegema seadus.

Eesti Statoili turundusjuht Hede Kerstin Luik sõnas, et dollari kursi muutus otseselt jaehinnas ei avaldu. ?Maksud moodustavad jaehinnas rohkem kui poole, hind muutub proportsioonis sellega,? ütles Luik. Statoili jaehind sõltub lepingutest rafineerimistehastega, mis on konfidentsiaalsed, lisas Luik. Kui teised suuremad tanklaketid aga hinna alla lasevad, läheb ka Statoil kaasa.

Eesti Statoili kütusekäive on teiste tanklakettidega võrreldes kiirem. Kui sageli rafineerimistehastega sõlmitud lepingutes kehtivad hinnad ümber vaadatakse, keeldus Luik ütlemast.

Hetkel kuum