Alvar Jõgeva • 28. november 2004 kell 22:00

Rakvere Lihakombinaadi aktsial hinnarekord

Rakvere Lihakombinaadi aktsia saavutas reedel uue rekordtaseme, kerkides 19,09 kroonini.

Aktsionärid, kes 2000. aasta alguses HK Ruokatalo ostupakkumist vastu ei võtnud, võivad väga rahul olla. Toona pakuti aktsia eest vaid 4,7 krooni. Julge otsus aktsiatest mitte loobuda osutus õigeks, sest väärtpaberi hind on enam kui neli korda tõusnud.

Kuigi ettevõtte majandustulemused on valdavalt ülesmäge läinud, pole aktsionäridele dividende makstud. Põhjuseks võib olla suuromaniku (HK Ruokatalo) soov väikeaktsionäridega kasumit mitte jagada. Kuid Rakvere Lihakombinaat on teinud ka suuri investeeringuid, mistõttu kasumi jaotamine pole omanike jaoks kõige otstarbekam lahendus. Kui investeeringud ennast ära tasuvad, on oodata suurt rahavoogu, mis lubab ka aktsionäridele dividende maksta.

Sarnane käekäik on tabanud ka Tallinna Farmaatsiatehase aktsiat, mis püüti suuromaniku poolt käesoleva aasta septembris üle võtta. Grindeks oli nõus pakkuma ühe aktsia eest 27,10 krooni. Talupojamõistus ütleb, et kasumit teenivast firmast alla raamatupidamisliku väärtuse loobuda pole otstarbekas. Väikeaktsionäride õnneks otsus siiski läbi ei läinud. Huvitaval kombel on Farmaatsiatehase aktsia hind käesoleval aastal enam kui kahekordistunud. Sulgemishind peegeldab, et investorid on nõus maksma aktsia eest üle 10 krooni rohkem kui Grindeks. Samas on aktsia likviidsus väga madal, seega reaalne suur teenimisvõimalus puudus. Olukorda iseloomustab suur ostu- ja müügihinna erinevus, mis näiteks reedel oli koguni 27 protsenti. Seega on otstarbekas kasutada limiithinnaga ordereid.

Tallinna börsil lõppes nädal rahulikult. Hansapanga aktsia hind sai tuge panga finantseesmärkide kergitamisest. Balti riikide suurim rahamasin ootab nüüd maksude-eelse tegevuskasumi kasvuks 15 protsenti, varasem prognoos oli 10 protsenti. Panga aktsia kosus 0,71 protsenti, 133,78 kroonini. Käive ulatus 15,3 miljoni kroonini.

Märkimist väärib veel Merko Ehituse aktsia, mille hind kerkis 2,84 protsenti, 226,88 kroonini.

Hetkel kuum