Suurte Euroopa firmade aktsiad pakuvad kopsakaid dividende

Romet Kreek 08. detsember 2004, 00:00

Euroopa aktsiaindeksi Stoxx 50 parimateks dividenditootluse pakkujateks on praegu finantssektori ettevõtete aktsiad.

Parimat dividenditootlust pakub juurtega 18. sajandisse ulatuva Briti suure jaepanga Lloyds TSB aktsia. Eilse aktsiahinna alusel ulatus aktsia dividenditootlus ligi kaheksa protsendini. Dividenditootluse poolest konkureerib pangaaktsia edukalt Tallinna börsil parimat dividenditootlust pakkuva Eesti Telekomi aktsiaga (7,6 protsenti).

Vaatamata atraktiivsele dividenditootlusele suhtuvad analüütikud pangaaktsiasse tõrjuvalt. Viimase kuue kuu jooksul on Lloyds TSB aktsia saanud vaid neli ostusoovitust kaheksa ?hoia? ja seitsme ?müü? kõrvale.

Morgan Stanley strateeg Graham Secker soovitab Briti pangaaktsiatest ja ehitusfirmade aktsiatest eemale hoida, sest need ettevõtted võivad üllatada pettumust valmistavate majandustulemustega. Briti kinnisvarabuum hakkab tuure maha võtma ja intressitõus võib vähendada tarbimist. Briti kinnisvarahinnad on viimasel neljal kuul langenud kolme jooksul ja langevad Briti suurima kinnisvaralaenude andja HBOSi hinnangul tõenäoliselt tuleval aastal esmakordselt viimase aastakümne jooksul. Tuleval aastal võivad prognoosi kohaselt Briti kinnisvarahinnad langeda kaks protsenti.

Kõrged dividendid teevad aktsiad atraktiivseks ja on üha tähtsamaks aktsiate valikukriteeriumiks, kirjutas Saksa leht Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Kui mõnel aastal võivad aktsiate hinnad tõusta ja mõnel langeda, pakub dividenditootlus mõningast leevendust ja on suhteliselt kindlamalt kättesaadav raha. Kui aga ettevõttel läheb halvasti, võib ta dividendi vähendada või maksmisest sootuks loobuda. Saksamaal rahvaaktsiana tuntud Deutsche Telekom loobus võlakoorma tõttu raskustesse sattudes dividendide maksmisest. Deutsche Telekom plaanib dividendimaksed taastada.

Kui ettevõtetel läheb väga hästi ja nad ei oska rahaga midagi mõistlikku peale hakata (orgaaniline kasv või ülevõtmised), võivad ettevõtted asuda aktsiad tagasi ostma või suurendada dividendi. Näiteks maailma suurim mobiilsideoperaator Vodafone teatas novembris plaanist kahekordistada käimasoleval majandusaastal väljamakstavat dividendi ning aktsiate tagasiostmisest.

Briti aktsiate puhul peab Eesti investor arvestama valuutakursi riski ja dividendide maksustamisega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing