13. detsember 2004 kell 8:37

Börsikommentaar: nafta hind kukkus reedel

Kuigi nafta hind alustas reedest päeva tõusuga, lõpetas nafta hind päeva miinuses.

Algse nafta hinnatõusu põhjuseks oli naftakartelli OPEC otsus vähendada alates 1. jaanuarist nafta tootmist miljoni barreli võrra.

'Kuid turul võttis maad skeptitsism. ?Kas toodangu kärpimisest piisab?? küsis Singapuris asuva toornafta kauplemise ettevõtte Concord Energy riskijuht Dennis Kongsiri.

?OPEC ütleb, et tootmisvõimsus kasvab ja laovarud kasvavad,? ütles Sydneys asuva Commonwealth Bank of Australia toorainestrateeg David Thurtell Bloombergile. ?Turul võib olla rohkem naftat, kui arvatud.?

?Turg on natuke skeptiline selle suhtes, aks OPEC on võimeline vähendama oma naftatoodangut,? ütles Melbourneis asuva Australia New Zealand Banking Groupi tooraineanalüütik Daniel Hynes. ?Kui te arvestate, et viimaste nädalate dollari kukkumine vähendab kõvasti naftat eksportivate riikide sissetulekuid, on nad kindlasti motiveeritud hoidma tootmist maksimumvõimsusel.?

Hedge-fondid ja teised suured spekulandid olid eelmisel nädalal New Yorgis toornaftafutuuride osas esmakordselt viimase aasta jooksul lühikeses positsioonis. See tähendab, et nad on müünud laenatud naftat oodates nafta hinna langust.

Reedel langes New Yorgis jaanuarikuise tarnetähtajaga naftafutuuri hind 1,82 dollari võrra 40,71 dollarile. Londonis langes sama tarnetähtajaga naftafutuuri hind 2,29 dollarit, 37,38 dollarile.

Hetkel kuum