Säästumaakler on Eesti vahendajast odavam

Romet Kreek 15. detsember 2004, 00:00

Kas maksta kõrgeid maakleriteenuse tasusid või kiigata välismaiste online-säästumaaklerite poole? Otsus on väga individuaalne.

Välismaised väiksed maakleriteenuse tasud näivad väga soodsad. Säästumaaklerid pakuvad küll lisateenuseid, kuid investor võib avastada, et info nende kohta on näiteks vaid rootsikeelne. Kui investor seda keelt ei oska, on nii uudised, analüüsid kui ka soovitused kasutud ning ka keskkonna kasutamine keeruline. Sel juhul saavad plusspunktid Eesti maaklerfirmad ? suhtlemine käib eesti keeles ja nii mõnigi maaklerfirma aitab maksuametile sobivas vormis tuludeklaratsiooni täitmiseks vajalikku infot esitada. Keelebarjäär on välismaaklerite puhul oluline takistus, eriti kui teenustest ei leidu ingliskeelset versiooni.

Kõrged raha ülekande tasud on minevik. Euroopa Liidu liikmesriikidele raha ülekande tasu on madal, kui summa on alla 12 500 euro (195 583 krooni). Kui selline makse (pankadest saab täpsemad makse vormistamisnõuded) läheb Euroopa Liidu riiki või Norrasse, Islandile, on näiteks Hansapangas välismakse teenustasu 30 Eesti krooni. Maaklerivahetus tasuks juba ühe tehinguga ära.

Välismaiste säästumaaklerite kasuks räägib see, et tehingud täidetakse kiiremini ? üks lüli jääb vahelt ära.

Tõenäoliselt kuuluvad sealsete maakleriteenuste standardpaketti ka kahjumit piiravad stopporderid. Eestis see enesestmõistetav pole. Ka näevad kasutajad tihti reaalajas aktsiate hindu ? Eestis maaklerite puhul aga mitte.

Kuna teenustasude vahe lööb eriti valusasti sageli tehingute tegijaid, on selge, et pangad püüavad kohalike aktiivseid kauplejaid kinni hoida. Hansapank lubas teenustasusid alandada, ju ka teised tulevad initsiatiiviga kaasa.

Kas Hansapanga aktsionär peaks olema mures, et pank teenib väärtpaberitehingute pealt vähem? Kindlasti mitte, tulu väärtpaberitehingutest on Hansapanga kasumiga võrreldes marginaalne. Ma arvan, et väga olulise osa maakleriteenuste tasust jätavad panka välisinvestorid, kes ostavad Balti väärtpabereid, mitte kohalikud askeldajad. Seega ei ole oodatav maakleriteenustasude langus põhjus aktsiat müüa.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing