Tänavu oli M&A tehingute murdepunkt

Kristin Ojamäe 15. detsember 2004, 00:00

KPMG Corporate Finance on koostöös Dealogicu andmebaasiga läbi viinud iga-aastase ettevõtete ühinemis- ning ostu-müügitehingute (mergers and acquisitions ehk M&A) analüüsi ja võib tõdeda, et esmakordselt pärast 2000. aasta mõõnaperioodi on lõpule viidud M&A tehingute arv ja mahud maailmas 2004. aasta lõpuks aktiivselt kasvamas. Samas pole Kesk- ja Ida-Euroopa suutnud maailma M&A tehingute kasvuga sammu pidada.

2004. aastat võib maailmas pidada murdepunktiks M&A tehingute tulemustes. Kaua oodatud ja ennustatud tehingute mahu ja arvu kasvu on esimest korda nelja aasta jooksul näha. 2004. aasta 11 kuu andmed näitavad võrreldes 2003. aasta sama perioodiga 47%-list kasvu lõpule viidud tehingute mahtudes.

Lõpule viidud tehingute arv on 2004. aasta 11 kuu jooksul 18 481, mis on 10% rohkem kui 2003. aastal samal ajal. Aasta lõpul võiks toimunud tehingute mahuks kujuneda 1,675 triljonit dollarit ning tehingute koguarvuks 20 160.

Suurtehingute edetabeli eesotsas on ravimitööstuse ettevõtete Sanofi-Synthelabo ja Aventise tehing koguväärtusega 67 miljardit, JPMorgan Chase?i ning Bank One?i tehing väärtusega 57 miljardit ning Cingulari ja AT&T tehing väärtusega 41 miljardit dollarit.

Seitse tehingut maailma esikümne tehingutest on seotud finants- ja kindlustussektoriga. Esile võib tuua ka General Electricu tütarettevõtte NBC ning Vivendi Universal Entertainmenti ühise ettevõtte NBC Universal loomise. Selle tulemusena tekkis globaalne meedia- ja meelelahutusettevõte.

Riskikapitali tegevus on viimasel neljal aastal aktiviseerunud. Tänavu moodustasid riskikapitaliga seotud tehingud juba 11% tehingumahtudest ja 7% tehingute arvust. Riskikapitali tehingute kasv järgnevatel aastatel on seotud eeldatavalt Aasia ning Kaug-Ida regioonidega. Kõige märkimisväärsem kogukasv iseloomustab Aasia ning Vaikse ookeani regiooni: 53%-line kasv tehingute mahus ja 30%-line kasv tehingute arvus. USA turg mängis olulist rolli suuremahuliste tehingute puhul, olles osaline esikümne kaheksas tehingus.

Samas on Euroopas, Lähis-Idas ning Aafrika regioonis tehingute mahtudes küll toimunud 23%-line kasv, kuid tehingute arv püsis 2003. aastaga võrreldaval tasemel. Kesk- ja Ida-Euroopa ei ole aga suutnud maailma trendidega sammu pidada. Tehingute arv on jätkuvalt languses ning kogu 2004. aastal läbiviidud tehingute mahud jäävad 2003. aastale alla. Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni riikidest on investoreile huvipakkuvaimad endiselt Poola, T?ehhi ning Ungari.

Ka Eestiga seotud tehingud on jäänud oodatust tagasihoidlikumaks. Enamik tehinguid on toimunud väikeste ja keskmise suurusega ettevõtetega, mistõttu ei ole info avalik ega kajastu Dealogicu ülevaates. Seetõttu võib öelda, et tehingute arv on sel aastal püsinud hinnanguliselt vähemalt 2003. aasta tasemel ning Eestis toimuvat võib pidada ettevõtete ülesostmise teiseks laineks.

Dealogicu ülevaate järgi viidi Eestis tänavu läbi 27 tehingut (2003. aastal 48 ning 2002. aastal 49 tehingut). Neist neli toimus toidu-, tekstiili- ning mööblitööstuses ning kolm nii finants-, telekommunikatsiooni- kui ka tööstussektoris. Avalikustatud tehingumahud (8,9 miljonit dollarit) ei anna ülevaadet 27 tehingu mahu kohta, sest on avalikustatud vaid seitsme tehingu hind.

Dealogicu analüüsis on suurimad Lemminkäinen Oyj osaluse suurendamine 99,4%ni ASis Talter ligi 45 miljoni krooni eest, Hansapanga poolt 100% Moskva Kvesti panga aktsiate ost ligi 43 miljoni krooni eest ning ASi Vilma 60,6% aktsiate müümine ASile Kalev 11,2 miljoni krooni eest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing