Raivo Sormunen • 28. detsember 2004 kell 22:00

Merko aktsia hind algab uue numbriga

Novembri lõpus pärast pikka vaikusperioodi hinnarallit alustanud Merko Ehituse aktsia jõudis eile esimest korda üle 300 krooni taseme. Ehituskontserni aktsia täpseks sulgemishinnaks jäi 300,41 krooni ning plussiks 2,13%. Merko Ehituse aktsiaga tehti Tallinna börsil käivet enam kui ühegi teise väärtpaberiga (10,8 miljoni krooni eest).

Pärast seda, kui ehituskontserni aktsia novembri lõpus 220 krooni alt tõusma hakkas, on tema käive kasvanud hüppeliselt. Detsembris on väärtpaberiga kaubeldud juba ligi 95 miljoni krooni eest. Samas, aasta üheteistkümne kuuga (16. aprilli dividendimaksepäeva arvestamata) ulatus aktsia kauplemismaht kõigest 57 miljoni kroonini.

Ka väärtpaberi hind liikus esimesed üksteist kuud suhteliselt igavalt. Kui aasta esimesel kahel kuul sai veel tõusust rääkida, siis pärast veebruari lõppu kõikus aktsia kergelt langeva trendiga kuni novembri lõpuni 211 ja 243 krooni vahel.

Ehkki ehituskontserni käibe kasv on järsult pidurdunud, näitas ettevõtte novembri alguses avaldatud üheksa kuu majandusaruanne märgatavalt paranenud rentaablusnumbreid. Lisaks teatas Merko Ehitus detsembri alguses, et investeerib järgneva 15 kuu jooksul 469 miljonit krooni multifunktsionaalse halli rajamisse Riias ning seetõttu võib korrigeerida oma dividendipoliitikat.

Siit võib järeldada, et Merkost ei saa veel niipea stabiilselt kasvavat lüpsilehma, mis investoritele iga aasta suurema osa tulust dividendidena välja jagab. Pigem jätkatakse agressiivselt. See eeldab eelkõige uusi projekte või (ning) laienemist uutesse sektoritesse, turgudele.

Enne 2004. aasta lõppemist võiks investorid, kes on viimase 12 kuuga üksjagu tulu teeninud, mõelda oma maksustatava kasumi vähendamisele ja sellega kaasnevalt tulumaksu edasilükkamisele.

Väärtpaberite müügist tekkinud kasumi vähendamiseks piisab, kui oma aktsiaportfellis mõni kahjumis investeering maha müüa. Peale tulumaksu edasilükkamise soosib seda alanev maksumäär. Kui sel aastal teenitud kasumilt tuleb maksta tulumaksuks veel 26%, siis tuleval aastal juba 24%.

Hetkel kuum