Andres Kärssin • 18. oktoober 2005 kell 15:07

Elanike usaldus on riigiasutuste vastu langenud

Viimase aja skandaalid avalikus elus on langetanud elanike usaldust Eesti riigiinstitutsioonide vastu, selgub Turu-uuringute ASi küsitlusest.

Septembri keskpaigast oktoobri alguseni kestnud küsitlus näitab langust kõigi riigiasutuste usaldusväärsuses, vahendas Postimees Online.

Kui augustikuiste uuringutulemuste alusel oli riigiasutuste keskmine usaldatavus elanike hulgas 63 protsenti, siis septembris on neljaprotsendine langus toonud keskmise usalduse 59 protsendile elanikkonnast, märgib uuringufirma.

Viimase aasta jooksul on riigiasutuste keskmine usaldus kõikunud stabiilselt vahemikus 62-65 protsenti. Seega on praegune üldine 59 protsendine usaldus viimase aja madalaim.

Kõige enam, 8 protsendi võrra on langenud Riigikogu ning NATO usaldusväärsus. Riigikogu puhul võib muutust seletada suvepuhkuselt tagasi tulemisega, kuna usaldus on langenud sarnaseks puhkuse eelse ajaga, ütles Turu-Uuringute ASi uuringujuht Tõnis Ormisson.

NATO usalduse languse taga võib aimata Leedus alla kukkunud Venemaa hävituslennukit, mis selgelt viitas NATO õhuruumi kaitseprobleemidele.

Languse on teinud ka seni väga kõrge ning stabiilse usaldusega silma paistnud Eesti Pank.

Veel augustikuus 85 protsendi elanikkonna silmis usaldusväärne paistnud Eesti Pank on kaotanud toetuse 6 protsendi elanike silmis.

Langus viitab Ormissoni sõnul selgelt endise ja praeguse panga juhi vastu avalikkuses suunatud rohketele süüdistustele ning vastuseta jäänud küsimustele.

«Septembri teises pooles avalikkust jahmatanud altkäemaksu võtmise skandaalid Politseiametis ning Tolliametis ei ole kajastunud veel märkimisväärselt seekordsetes uuringutulemustes,» rääkis Ormisson.

Altkäemaksuskandaal tollitöötajate hulgas alandas ka Piirivalveameti usaldusväärsust.

«Ilmselt näeme nende sündmuste mõju järgmisel kuul. Samuti võivad järgmise kuu üldisele pildile negatiivselt mõjuda eksitavad ning ilmselgelt võimalikele seaduserikkumistele viitavad välireklaami kampaaniad kohalike valimiste eel.»

Turu-uuringute AS küsitles 982 Eesti elanikku vanuses 15-74.

Hetkel kuum