25. oktoober 2005 kell 8:27

USA börsid reageerisid uus keskpanga juhi teatavakstegemisele tormiliselt

USA börsid reageerisid eile tormilise tõusuga, kui järgmiseks USA keskpanga juhiks seati üles Valge Maja ökonomist Ben Bernanke, kirjutas uudisteagentuur AP.

Aktsiaid tõusid juba tegelikult enne seda, kui USA president Bush valis keskpanga järgmiseks juhiks välja Bernanke. Föderaalreservi kaheksateist aastat juhtinud Alan Greenspan annab oma koha üle ja läheb erru järgmise aasta jaanuaris. Arvatakse, et Bernanke on mees, kes jätkab Greenspani poolt algatatud võitlust inflatsiooni vastu.

Kõrge naftahinna pärast kerkinud tarbijahindu peetakse USA peamiseks probleemiks, kuna see tõmbab kokku tarbimist ja kahandab majanduskasvu.

Ehkki investorid lootsid, et uus keskpanga juht on inflatsiooniga võitlemisel Greenspanist vähem radikaalsem ja hoiab intressimäärasid madalal, arvatakse et Bernanke jätkab intresside tõstmist.

Sellegipoolest kosus kvaliteetaktsiate liikumist jälgiv Dow Jones tööstuskeskmine 1,7%, tasemeni 10385 punkti. Tegemist on suurima hüppega pärast 21. aprilli. Peamiselt tehnoloogiasektor liikumisi kajastav Nasdaqi koondindeks kosus 1,6% ja lõpetas 2115,83 punktil.

Lisaks andisid turule jõudu juurde loodetust paremad tulemused firmadelt Merck Co. ja Schering-Plough Corp.

Merck aktsia tõusis 3,1% ning kosus 27 dollarini, kuna ravimigigant ületas analüütikute ootusi kolmanda kvartali kasumikasvu osas. Ettevõtte konkurent Schering-Plough lisas hinnale 2% (jõudis 21,13 dollarini) samuti prognoositust parema kasumi raporteerimist tulemusena.

Hetkel kuum