27. oktoober 2005 kell 22:00

Linnateatris tänapäevane tragöödia

Linnateatris esietendub iiri kirjaniku Tom Murphy ?Naeruta paik?, lavastaja Mart Kolditsa sõnul võib selle ?anri määratleda kui tänapäevase tragöödia, mis räägib inimesest ja tema saatusest.

?Naeruta paik? heidab pilgu ühe iiri perekonna loole mitme põlvkonna vältel. Laval on kolm naist, kes ei tea, mida oma eluga peale hakata. Nad on põgenenud enda eest piisavalt kaua ja jõudnud arusaamisele, et jäänud on vaid üks võimalus ? vaadata lõpuks iseendale otsa. Samal ajal kui õed Mary ja Dolly püüavad eluraskustega toime tulla ja endale üksildases maakolkas inimväärset tulevikku kavandada, elab vanaema mälestuste maailmas. Sest ainult tema mäletab, kuidas külakesest nimega Bochtan sai Bailegangaire, Naeruta paik. Vana naise meelekindlus jutustada oma lugu päevast päeva, mitte kunagi lõpuni jõudes, ajab tema eest hoolitseva Mary meeleheitele, ometi on just siin peidus selle Jumalast hüljatud perekonna uus õnnevõimalus.

?See on lugu inimese seisundist siin maailmas ja kuidas ta mõjuritega toime tuleb,? selgitas Mart Koldits. Kuigi laval on ainult naised, pole see päris kindlasti naiste lugu. Kolditsa sõnul lahkab see üldinimlikku teemat naistegelaste kaudu, sest Iirimaa karmides tingimustes on just naised need, kes vastu peavad. Mehed põlevad läbi ja lahkuvad igavikku ammu enne neid. Samas on Iirimaa lavastaja jaoks tegevuspaigana juhuslik taust, sest lugu võib sama omane olla ka meile siin. See on teatritükk, milles aususe mõistega on nagu eluski ? üks asi on välja öeldud sõnad ja teine tegelik alltekst, tõelised tunded ja käitumismotiivid.

Lavastaja ja lugu said kokku juhuse tahtel. Linnateater otsis paralleelsete mänguvõimaluste poliitikast tulenevalt lugu, kus tegelased oleksid ainult naised ning pakkus lavastamiseks Mart Kolditsale, kes selle rõõmuga vastu võttis. ?Originaal on kirjutatud üpris keerulises slängis, ma poleks ise loo peale juhtudes sellest ilmselt lõpuni arugi saanud,? möönis ta. Kokku on juhuste rida viinud aga põneva väljakutseni, kus nii teema kui ka vorm, tänapäevane minimalistlik tragöödia, on noorele lavastajale huvitavad olnud. Näitlejatest teevad kaasa Ene Järvis, Epp Eespäev ja Liina Olmaru.

?Naeruta paik? esietendub Hobuveskis homme, oktoobris mängitakse seda veel esmaspäeval, 31. oktoobril. Oktoobris algavad etendused kell 18, edaspidi kell 19.

Autor: Ülle Hallik

Hetkel kuum