Christel Karits • 10. november 2005 kell 22:00

Pühad paika

Kolmapäeval kuulutati Londoni tähtsamail kaubandustänaval suure pauguga avatuks jõuluostude aeg. Eestis pole päkapikuusksete kurvastuseks ja nende rõõmuks, kellele kommertsjõulud judinaid tekitavad, veel punakuubede pealetung poeakendel täit hoogu saanud. Samas on aga viimane aeg panna paika oma pühadeaegsed plaanid, sest pileteid aastavahetuse etendusteks, kontsertideks ja pidudeks on detsembri lähenedes aina keerulisem saada.

Kui aga nii kaugele mõtlemine pole tavaks, siis võiks vähemalt plaanida, mida kohe algaval, tavalisest erilisemal nädalavahetusel ette võtta.

Helilooja Olav Ehala tsiteerib tänase Puhkepäeva avaloos luuletaja Juhan Viidingu sõnu ?Papa Carlo laulust?: ?Sina jõuad kaugemale, kuni kord ka ise oled muld...? See refräänikatke jätkub umbes nii: ?Üks on tõde, mingi vale ei saa kustutada igavese tõsielu tuld.?

Saabuva isadepäeva eel võiksid issid, papsid, papad või kuidas pojad-tütred teid kutsuvadki hetkeks sellesse tõsielu peeglisse vaadata ja vastata päris ausalt iseendale, kas see isaksolemine on ikka hästi välja kukkunud. Tegusatel inimestel on elugraafik mõistagi tihe ja tavaliselt on suurimaks defitsiidiks aeg, see konkurentsitult kõige kallim varandus, mida oma lastega jagada.

Lohutav on see, et sageli on lapsed meist mõistvamad ja annavad andeks, nii et kunagi pole hilja aja- ja mõistmisejagamisega alustada.

Isadepäeva puhul toimub üle Eesti kontserte ja meelelahutusüritusi, kuhu perega minna. Samas on aga mõnus lihtsalt omavahel olla ja tunda, et üksteisele ollakse päriselt olemas. Kuulda, mitte ainult kuulata, ja näha, mitte lihtsalt vaadata.

Hetkel kuum