Tõnis Oja • 15. detsember 2005 kell 22:00

Tallinki aktsia hind langes 79 kroonile

Eile andis börsil taas tooni Tallinki aktsia, mille hind kukkus 3,44 protsendi võrra 79,02 kroonini (5,05 euroni), aktsia käive oli 30 miljonit krooni.

Kauplemispäev oli Tallinki viiepäevase börsiajaloo kõige kehvem ning mitte mingid märgid ei näidanud, et tänane võiks tulla parem. Kui kuni kella kaheteistkümneni oli aktsia hind veel üsna stabiilne, kõikudes hinnavahemikus 81,04?81,83 krooni (5,18 kuni 5,23 eurot), siis kauplemispäeva teisel poolel vajus hind kiiresti ära.

Raske öelda, mis oli eilse müügilaine põhjuseks. Ilmselt oli oma osa Hansapank Marketsil, kelle soovitus ja hinnasiht (78,23 krooni) sai laiemale üldsusele teatavaks alles eile. Võib olla põhjustasid müügisurve kogenumad investorid, kes aktsiakahjumit kanda ei karda ning sulgesid positsioonid enne kui hilja.

Nüüd aga võib juba täie kindlusega öelda, et Tallink on saanud hakkama mahult kõige suurema, märkijate poolest kõige massilisema ning tulemuse poolest kõige ebaõnnestuma aktsiate avaliku esmaemissiooniga Tallinna börsil. Eestlaste huvi Tallinki aktsiate vastu näitas, et inimesed olid investeerimiseks valmis ning ilmselt oodati sellest, kas nüüd päris Hansapanga aktsia fenomeni kordumist, aga midagi sinnakanti siiski. Paraku ei suudetud soodsat olukorda ära kasutada ning tekitatud on uus börsis pettunute põlvkond. Kui nüüd aktsia hind jääb pikemaks ajaks alla emissiooni hinna, võib see tuua börsile kui institutsioonile korvamatut kahju.

Suurema käibega põhinimekirja aktsiatest kerkis ASi Tallinna Vesi aktsia 0,22 protsenti 210,92 kroonini. Aktsia käive oli 9,6 miljonit krooni. Eesti Telekomi aktsia hind kerkis 0,13 protsenti 117,98 kroonini. Käive oli 5,4 miljonit krooni. Põhinimekirja langejate (Norma ja Harju Elektri käibed olid imepisikesed).

Investornimekirja aktsiatest kerkis Kalevi aktsia 0,87 protsendi võrra 18,15 kroonini, Saku Õlletehase aktsia hind kerkis 0,43 protsenti.

Hetkel kuum