Jaapan otsib ökonoomset autot

Janika Bachmann 28. veebruar 2006, 00:00

Ökonoomsuse otsingul nii uue auto hinnas kui bensiiniliitri kasutamisel on Jaapanis populaarseks muutunud Kei väikeautod. Kei mootori võimsus jääb alla 1000 m3 ja nii kindlustus kui ka tehniline hooldus on soodsama hinnaga. Kei väikeautode müük suurenes 2005. aastal 1,7% võrreldes eelneva aastaga, samas kui tavaliste uute sõiduautode müük vähenes 0,9%. Odavas hinnaklassis Kei autod moodustasid kõigist 2005. aastal registreeritud uutest autodest 33%.

Autofirmade suur kolmik Toyota, Honda ja Nissan tahavad 2006. aastal suurendada kasumit kodumaal, pöörates rõhku kallima hinnaklassi autodele ja suurendades hübriidtehnoloogiaga autode valikut. Esimesena tõi hübriidtehnoloogia 1997. aastal uue Priusega turule Toyota, praeguseks on Toyota müünud üle 500 000 hübriidauto, nendest ligi pool Jaapanis.

Hübriidtehnoloogiaga pakub Toyota praegu kuut automarki ja Honda kahte, Suzuki aga Kei väikeautot. Hübriidauto puhul kasutatakse kahte energiaallikat, millest üks on endiselt kas bensiin, diisel või etanool. Jaapan on maavarade poolest vaene ja impordib enamuse naftast. Piisavalt on siin aga päikest ja tuult, mida saab muuta elektrienergiaks. Enne hübriidtehnoloogiaga turule tulekut töötasid suured autofirmad ka ainult elektrienergial töötava auto kallal, kuid otsustasid, et too pole masstootmiseks sobilik. Siiski on Keio ülikool töötanud välja elektriauto Eliica, mille peaminister Koizumi nimetas proovisõitu tehes energiarevolutsiooniks.

Eliica töötab liitiumioonpatareidel, sõidab ühe laadimisega 300 km ja saavutab maksimumkiiruseks 370 km/h. Liitiumioonpatareid on tänu mobiiltelefonide arengule muutunud väiksemaks ja töökindlamaks ning elektriautode masstootmisega muutuks ka nende hind soodsamaks.

Koizumi sõnul peab valitsus hakkama tegema ettevalmistusi elektriautode tootmise ja kasutamise toetamiseks. Kui praegu saab 100 jeeniga osta ühe liitri bensiini, siis Eliica võimaldab 100 jeeni eest ostetud elektriga sõita 100 km.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing