Arvutitarkvara saab kasutada ka mobiilis

Andres Kruusimäe 21. märts 2006, 00:00

Uuemad mobiilimudelid on oma võimaluste ja jõudluse poolest pea võrdväärsed arvutitega, sisaldades ohtralt multimeedialahendusi, ühildudes eri seadmetega, omades suurt mälumahtu ning isegi operatsioonisüsteemi.

Tõsi, kui arvutimaailmas peetakse operatsioonisüsteemi all silmas Apple'i, Microsofti või Linuxi tarkvara, siis mobiiltelefonide seas tõuseb esile Symbian, eriti nende seeria 60. Eri partnerite - sealhulgas Siemens, Sony Ericsson, Nokia ja Samsung - sihikindel koostöö on toonud kaasa nn nutitelefonide vastastikuse sobivuse ja rakenduste ühilduvuse.

Symbiani märksõnad on ühilduvus ja loogilisus. Uue rakendusprogrammi installeerimiseks piisab arvutisse paigaldatud väikesest tarkvarast ning programm saab kas Bluetoothi või kaabli kaudu kahe hiireklõpsuga telefoni saadetud.

Nokia üllitab pea kõik uued mudelid Symbiani kasutajaliidesega. Üks esimesi Symbiani S60 seeria telefone oli 2002 suvel müüki jõudnud Nokia 7650 ja ehkki aparaat ei leidnud just väga sooja vastuvõttu, tegi Nokia sellega otsa edukalt lahti. Peatselt ilmub müüki neljagigabaidise kõvakettaga S60 telefon Nokia N91.

Sony Ericsson toob peatselt müüki 3G mudeli P990, millel on neljagigabaidine mälu, kahemegapiksline kaamera, puutetundlik ekraan. Samsungi Symbianil põhineva operatsioonisüsteemiga telefone Eesti turul ei müüda ja vaevalt, et need ka nii pea turule tulevad.

Vaata ka: www.s60.com

www.symbianware.com

Kui odavama klassi telefonides on automaatne klahvilukustusfunktsioon reeglina olemas, siis sama ei saa millegipärast öelda kõigi Symbianiga mobiiltelefonide kohta. Üks võimalikest lahendustest on Keylocker ehk automaatne klahvilukustus. See lubab kindlaks määrata, milliste rakenduste korral automaatlukustus aktiveerub ja millistega mitte. Samuti, kas seda toimingut saadab heli. Kasutaja saab valida automaatlukustust eri profiilide vahel nagu vaikne, tänav, koosolek jms.

Sarnane on Autolock, mis aga pakub vaid klahvilukustust pärast kindla ajalimiidi möödumist. Seda programmi saab tõmmata aadressilt www.my-symbian.com.

www.symbianware.com

Väike, aga nutikas CallCheater muudab mobiili heaks abiliseks, kui teile saabuvad soovimatud kõned. Lisab kõne taustaks kasutaja enda poolt valitud erineva stsenaariumiga helisid, nt tänavamüra, ehituskära, kontori sumisev õhkkond, vihmasadu jms. Nii saab näiteks naise kõnele vastates aktiveerida taustaks kontorisagina, vihmasaju koos kõuekõminaga või liiklusummiku efekti, juues samal ajal tegelikult baaris rahulikult õlut. Vajalikke helisid saab ka ise luua või lisada - igatahes oli efekt testi käigus üsna usutav.

www.hanhango.com

Levinud kiirsuhtlustarkvara MSN taskuversioon, kus säilivad kõik harjumuspärased MSNi funktsioonid. Saab vaadata, kes sõpradest/tuttavatest parajasti MSNi kasutab, võib vahetada omavahel faile, pilte, helisid, lisada emotikone. Suhtlemine toimub reaalajas.

www.wildpalm.co.uk

Kasulik ja kahjuks tänapäeva Eestis ka praktiline lahendus Wildpalmilt - unikaalne valveprogramm. Telefoniaparaadi varguse korral lubab kasutajal telefoniaparaadi spetsiaalse SMSi kaudu edastatava käsu ja parooliga teise telefoni kaudu lukustada. Kord juba lukustatud aparaati on aga suhteliselt raske avada.

Aparaati juhitakse SMSidega, mis sisaldavad käsku ja kasutaja poolt eelnevalt defineeritud parooli. Lukustusmomendist alates aktiveerub alarmikäsu saanud telefoniaparaadil vali helisignaal, mis aitab varast tabada - kui ta pole veel sündmuskohalt lahkunud. Kui aparaat pärast lukustusmomenti ehk vargust välja lülitatakse ning hiljem asetatakse sinna sisse omaniku SIM-kaardi asemel võõras SIM, saadab telefon eelnevalt määratud numbrile uue SIM-kaardi numbri, mis hõlbustab varga tabamist.

www.f-secure.com

Kontrollib ja kaitseb nutitelefoni vastuvõetavaid ja saadetavaid andmeid reaalajas ning teavitab kasutajat kahtlaste failide ilmnemise või rünnakute korral aparaadi võimalikust nakatamisohust. F-Secure uuendab viiruste definitsioone regulaarselt ning võimaldab oma klientidele antiviiruse andmebaasiuuendusi.

Ka nutitelefonid kuuluvad viiruserünnakute riskigruppi. Võimalusi viiruste levikuks on palju, nt multimeediasõnum MMS ja kõigile avatud lähiraadiovõrk Bluetooth. Ka kasutaja enda hoolimatus, kui ta installeerib oma mobiili valimatult kõike, mida pakutakse. Selle tulemusena võib ilma jääda kogu telefonimälus sisalduvast infost.

www.justek.com

Olemuselt on Symbian operatsioonisüsteem, seega võib kokkusobimatu tarkvara või valesti konfigureeritud rakendus viia kogu telefoni tarkvara n-ö kokku jooksmiseni. System Explorer on nagu Windows Task Manageri noorem vend, võimaldades reaalajas jälgida kõiki jooksvaid protsesse, mis mobiiltelefoni mälus asuvad.

Võimalike probleemide korral saab konfliktse programmi töö katkestada või programmi süsteemist sootuks eemaldada. Lisaks sellele pakub System Explorer sarnaselt FExplorerile detailset infot telefoni mälukasutuse, mahu, aparaadi tüübi, ekraani omaduste, mobiiltelefoni protsessori kiiruse jms kohta. See pigem n-ö IT-spetsialistist kasutajale mõeldud programm võib osutuda teatud situatsioonides ka tavainimesele väga kasulikuks.

www.gosymbian.com

Paljude kasutajate poolt seni parimaks peetav Symbiani failisirvija. Väga paljude võimalustega vabavaraline minibrauser, mis on pea sama võimalusterohke kui Windows Explorer. Programmiga saab faile ja katalooge telefonisiseselt märgistada, tõsta, kustutada ja kopeerida, saata neid teise mobiili, faile ümber nimetada, teha ekraanist pilti, liikuda vabalt telefoni füüsilise mälukaardi (MMC) ja muude erinevate mälusektsioonide vahel. Samuti annab kasulikku infot telefoniaparaadi, võrguressursside, IMEI-koodi, mobiili tarkvaraversiooni, aku mahutavuse jms kohta.

www.alonsoftware.com

Meenutab välimuselt lauaarvutites ülipopulaarseks kujunenud WinAmpi ning ületab telefoni enda meediamängijat kasutamismugavuse poolest mäekõrguselt. Saab kenasti hakkama üldlevinud MP3-, OGG- ja WAV-formaadis failidega, tal on olemas kõik muusika juhtimiseks vajalikud elementaarsed nupud, käepärane ekvalaiser, muusikapala edasi-tagasi kerimine, võimalus esitada lugusid juhuslikus järjekorras ning ka Winamp-formaadis esitusloend (playlist).

www.wildpalm.co.uk

Tavaarvutites juba ammu kasutusel olnud failide pakkimismeetodid on jõudnud ka mobiilidesse - Zipman võimaldab telefonikasutajal dokumente, pilte, muusikat jms ruumi kokkuhoiuks arhiveerida ja uuesti avada. Samuti saab failide teisele kasutajale Bluetoothi või multimeedia abil edastamisel valida, kas fail jõuab kohale esialgsel või pakitud kujul. Formaatidest on esindatud üldlevinud .zip, .tgz ja .rar. Testimisel osutus üllatavalt efektiivseks, nt 700kilobaidine MP3-fail muutus pärast töötlemist 400kilobaidiseks ehk mahult ligi 40% väiksemaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:11
Otsi:

Ava täpsem otsing