Playtechi asutaja Rain Kivisiku osalus väärt üle poole miljardi

Raivo Sormunen 21. märts 2006, 00:00

Londoni alternatiivbörsi andmetel kuulus 29aastasele tartlasele Kivisikule enne aktsiate esmaemissiooni 6,4% online-kasiinodele tarkvara tootvast firmast. Iisraeli ärimehe Teddy Sagi käes oli enne emissiooni 81% ja Elad Cohenil 10,1% Playtechi aktsiatest. Ülejäänud väikeaktsionäridele kuulus Londoni börsi andmeil 2,5% tarkvarafirmast.

Möödunud neljapäeval korraldas Playtech 175 miljoni naela (3,9 mld krooni) suuruse aktsiaemissiooni (IPO), mis märgiti uudisteagentuuri Reuters andmeil enam kui viiekordselt üle. Aktsia emissioonihinnaks määrati 260 penni, mis teeb Playtech Groupi turuväärtuseks 550 miljonit naela (12,4 miljardit krooni). Tallinna börsi suurima firma Eesti Telekomi turuväärtus on 16,8 miljardit krooni.

Aktsionäride struktuur pärast esmaemissiooni pole veel teada. Juhul, kui olemasolevad aktsionärid uusi aktsiaid juurde ei märkinud, peaks Kivisikule kuuluma Playtechist 4,4%. Aktsia emissioonihinda arvestades maksaks talle kuuluv aktsiakogus sel juhul umbes 540 miljonit krooni. Playtechi aktsiatega hakatakse Londoni börsi alternatiivnimekirjas tõenäoliselt kauplema 27. märtsil.

Kivisik ütles, et kaalub asja kommenteerimist pärast IPOt.

Eelmisel aastal teenis Playtech Group ajalehe The Financial Times andmetel 48 miljoni dollari suuruse (632,6 mln krooni) käibe juures 36 miljonit dollarit (474,5 mln krooni) kasumit.

Playtech Eesti pakkus tänavu aasta alguses kõikidele oma töötajatele võimalust osaleda aktsiaoptsiooni programmes ning seda tegidki kõik tol ajal ametis olnud töötajad. Aktsiaoptsioon on kokkulepe, mis annab omanikule võimaluse soetada tulevikus väärtpabereid turuhinnast odavamalt. Playtech Eesti tehnilise toe vanemspetsialist Tuuli Talur ütles veebruari lõpus, et osales programmis, sest kõigile töötajatele tehti pakkumine. "See tähendab tulevikus mulle arvestatavat tulu, polnud põhjust sellest keelduda," märkis ta.

Playtech Group alustas tarkvara tootmist kasiino-, pokkeri- ja bingomängudeks ning spordikihlvedude sõlmimiseks internetis 1999. aastal.

Kivisik nägi võimalust 2000. aastal, mil hakkas firmaga Trinet pakkuma alltööd Playtechi-nimelisele internetikasiinole. Täna annab Playtech Estonia tööd 200 inimesele. Playtech Groupis kokku töötab poolsada inimest rohkem.

Firmal on plaanis kontor avada ka Iirimaa ja Inglismaa vahel asuval Mani saarel, millest on kujunenud internetis mänge pakkuvate operaatorfirmade offshore-paradiis.

Kolme Balti riigi ühine alternatiivturg võib tegevust alustada 2007. aasta alguses.

"Oleme rääkinud ettevõtete finantsnõustajate ja advokaatidega ning nemad on öelnud, et tavabörsist leebemate nõuetega alternatiivbörsil võiks ka siinmail turgu olla," ütles Tallinna börsi juht Kaidi Oone. Tema sõnul võiks Balti alternatiivturg tegevust alustada järgmise aasta alguses.

Alternatiivbörsi teema on päevakorda tõstnud just Tartu internetimängude tarkvara tootja Playtech, mis noteerib aktsiad Londoni börsi alternatiivturul (AIM).

Alternatiivturud on mõeldud väiksematele ja kasvavatele ettevõtetele. Näiteks kui Londoni börsi põhinimekirjas olevatele firmadele on vabalt kaubeldavate aktsiate arvu ja turuväärtuse suhtes ette nähtud alampiirid, siis alternatiivturul need piirangud puuduvad.

Ma kujutan ette, et kui ettevõte läheb börsile, peaks ta olema kas või natukenegi avatud. See tähendab, et kui ma kaaluksin ettevõtte aktsiate ostmist, tahaksin ma näha selle kasumiaruandeid ja bilansse. Playtechi kodulehel neid andmeid pole.

Hiljuti ostsin ma Londoni börsi alternatiivturult (AIM), kus noteerib oma aktsiad ka Playtech, Aafrika kaevanduskompanii CAMECi aktsiaid. CAMEC tegutseb Suurbritannias ning Kongo Demokraatlikus Vabariigis, Mosambiigis ja Zimbabwes. Registreeritud on ettevõte Briti saartel ja seal asub ka müügiüksus. Selle firma kohta on finantsinformatsioon nende koduleheküljel olemas.

Kuigi mul peaks läheduse tõttu Tartus asuva ettevõtte vastu rohkem usaldust olema, siis praegu see nii ei ole.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing