Betoonitootjatel läheb eriti hästi

Enno Rebane 13. september 2006, 00:00

Kedagi ilmselt enam ei üllata, et ehitusmahud ja ehitusmaterjalide tootmismahud muudkui kasvavad. EETL liikmete müügimahud on 2006. aasta esimese poolaastaga ületanud 2005. aasta esimese poolaasta tulemuse ligikaudu 30%. Ehitus kasvas II kvartalis veelgi enam.

Ka ehitusmaterjalide hinnatõusust räägitakse, kuid peab taas kord statistikaameti numbrilised väärtused esile tooma: kui tänavu aasta II kvartalis kasvasid palgad ehituses aastatagusega võrreldes 14,3%, siis ehitusmaterjalide ehitushinnaindeksi tõus on ligi kolm korda väiksem ehk 5,1%. Ehitushinnaindeks ise muutus 8,4%.

Materjalidest on nii eelmisel kui ka sel aastal hästi läinud betooni ja betoonelementide tootjatel. Ilmselt leiab betoon oma kõrged kohad ka ehitusmaterjalitootjate TOPis. Betooni vajatakse ka kõikjal, nii elamuehituse, mitteeluhoonete rajamisel kui ka rajatiste püstitamisel.

Jätkuvalt on kõrged edukusprotsentide näitajad seinamaterjalide ja soojustusmaterjalide müüjatel, seda toetab püsiv suur huvi elamuehituse vastu. Püsivalt hästi läheb ka fassaadide, akende ja uste tootjatel. Aga taas kord - tõusvate protsendinumbritega on ilmselt kõik tootjad.

Eelmise aasta ehitusmaterjalide müügikasv on tänaseks kaasa toonud aktiivse investeerimise. Vahepeal tekkis mõte, kas üle ei investeerita, kuuldes, kui palju erinevaid tehaseid püstitatakse ja uusi seadmeid hangitakse.

Aga siin sooviks toetuda Hansapanga analüütikutele, kes järsult kasvavate palkade ja tööjõupuuduse valguses ei näegi muid võimalusi, kui investeerida tootlikkuse kasvu nimel. Ja ega jätkuvalt edenevate ehitusmahtude juures saagi ehitusmahtude nõudlust muidu rahuldada, kui tootmisvõimsusi kasvatades.

Prognoosi peale mõeldes on huvitav, kas jäädakse aasta lõpus pidama 30% kasvu juurde, mis oli poolaasta tulemus, või tullakse sellest numbrist siiski veidi allapoole.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing