Andrus Hiiepuu • 29. oktoober 2006 kell 22:00

Mobiilist on saamas uue aja televiisor

Eesti on IT-vallas maailmas omaette nähtus. Ilmselt on vaid Tallinnas peaaegu võimatu liikuda nii, et ei satuks mõnda avalikku WiFi võrku. Traadita interneti levik muudab Eesti sülearvutiomanikele tõotatud maaks, eriti juhtimise ja projektijuhtimise seisukohast, kus 90% on inimestevaheline info ja suhtlemine.

Kohati ei ole enam probleem see, kuidas ettevõtte efektiivsust suurendada, vaid see, kuidas töövälisel ajal ajutiseltki infojõe kaaskiskuvast voolust välja astuda, aeg maha võtta.

Viimase 30 aastaga on toimunud kiire mobiliseerumine. Kaks peamist tõukejõudu on arvutite, eriti sülearvutite, tulek ning mobiiltelefonid.

Arvutite peamise puuduse - ühenduse puudumise välismaailmaga - lahendasid internet ja WiFi. Peamise puuduse mobiiltelefoni kasutamisel andmesideks - aegluse - on lahendamas kiiruste kasv uute tehnoloogiate rakendumisel.

Arengu peamine tõukejõud on kõrgendatud mobiilsuse ootus - võimalus suhelda kõigiga, kõikjal ja kogu aeg. Mobiilsuse kasvav vajadus on muutnud mobiiltelefoni sisult sülearvutiks ja sülearvuti mobiiltelefoniks, eriti kui pidada silmas Skpye'i-laadseid arvutisse installeeritavaid programme.

Arengul on ka oma pidurid. Kõige suuremaks puuduseks võib pidada sobiva (mobiilse) sisu ebapiisavust. 3,5G mobiilside võiks vabalt asendada ka televiisorit, näiteks AK viimast saadet võiks mobiiltelefonist vaadata ööpäev läbi.

Kuid paraku takistab seda seni veel liiga kõrge hind ja mobiilile kohandatud sisu puudumine. Mobiiltelefoni oluline takistus nii arvuti kui ka televiisori asendamisel on väike ekraan, mida suurendada on tehniliselt väga keerukas - sest samal ajal peaks telefoni gabariidid jääma taskuformaati.

Sama lugu on klaviatuuriga - küllap jätame nii mõnelegi SMSile vastamata vaid seepärast, et ei viitsi vastulauset sisse toksida.

Mobiilside paremaks konkureerimiseks arvuti ja televiisoriga on enim vaja andmesidekiiruste kasvu. Küllap teavad paljud koduarvuti kasutajad, et sageli enam kui kümnekordne kiiruste vahe kodu- ja tööarvuti vahel annab tunda, kui avada pilte, vaadata videoklippe või kuulata muusikat.

Atraktiivse sisu tootmise hoogustamiseks on kiirused eeltingimuseks: kiiremate teede jaoks toodetakse ka kiiremaid autosid. Uut atraktiivset sisu on vaja eelkõige mobiilsuse uue suuna, meelelahutuse jaoks, mis on mobiilsidesse toomas täiesti uut funktsionaalsuse dimensiooni. Kino asemel sukeldud oma mobiiltelefoni, kas või soos ja rabas.

Loomulikult ei asenda mobiilsus nii töös kui ka meelelahutuses sotsiaalset külge.

Kodukontoris läheb sageli liiga palju emotsioone kaduma, osa jutte tuleb paratamatult rääkida silmast silma ning kontsert on ikka toimumiskohas palju elavam kui interneti, mobiili või televisiooni vahendusel.

Hetkel kuum