Soome kardab merealuste valvesüsteemide avalikuks tulekut

01. november 2006, 16:40

Soome lahe põhja kavandatav Venemaa
gaasijuhe möödub väga lähedalt Soome veealustest merekaitsesüsteemidest.
Piirivalveametnike kinnitusel võivad merepiiri järelevalve- ja kaitsesüsteemid
gaasitrassi ehitamise käigus avalikuks saada, vahendas Tarbija 24 Yle24
uudist.

Soomlasi ajab närvi see, et trass ehitatakse kohati koguni veealuste turvasüsteemide peale. Nii kaitsejõududel kui piirivalvel on merepõhjas erilisi valveseadmeid."Probleemiks on see, et hüdrofonide välju ei või avalikustada, kuid teisest küljest ei saa torustikku rajada ka hüdrofoniväljade peale," ütles piirivalvekapten Petteri Leppänen.
Hüdrofonide kaudu püüavad soomlased laevakruvide ja allveelaevade kajaloodide hääli. Kuna Soomel allveelaevu pole, siis on veealune valveseadmetesüsteem piirivalve jaoks ülitähtis.

"Tõnenäoliselt soovib kaitseministeerium saada konkreetseid selgitusi selle kohta, kuhu graasijuhe tuleb enne, kui veealuste tööde tegemiseks vajalikule loataotlusele alla kirjutatakse või ei kirjutata," ütles Leppänen.

Merre rajatav gaasitrass peaks lastama vette Soome territoriaalveepiiri ja majandustsooni vahele.
Kavandatava Nord Streami gaasitrassi üldpikkus on 1200 kilomeetrit. Ühisfirma plaanide järgi peab maagaas jõudma Venemaalt Euroopasse 2010. aastal. Vene-Saksa ühisfirma Nord Stream peaks alustama gaasitrassi ehitust Läänemere põhja juba pooleteise aasta pärast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. November 2006, 16:39
Otsi:

Ava täpsem otsing