Mariliis Pinn • 7. november 2006 kell 9:27

AIDS võitleb ise AIDSiga

Geneetiliselt muudetud AIDSi viirus võitles teiste AIDSi viirustega paremini uuendades paari patsiendi immuunsussüsteemi, kui lootsid teadlased.

Katseid tehti vaid viie inimese peal ja ravimi väljatöötamine võtab aastaid, kuid üllatuv tulemus annab lootust geeniteraapias ja surmavate haiguste nagu AIDS ravis, kirjutas Reuters.

"Tundub, et toimus vaktsiini-taoline efekt, patsientide immuunsussüsteem muutus tugevamaks ning me üritame uurida selle toimemehhanismi," selgitas uurimuse juht doktor Carl June Pennsylvania ülikoolist.

AIDSi on nakatanud üle maailma 40 miljonit inimest ja haigus on tapnud 25 miljonit. Hetkel on haigus ravimatu, kuid seda saab mingil määral rohtudega kontrollida.

Katseid tehti viie patsiendi peal, kellel enam tavaline ravi ei andud tulemusi ja viirus hakkas immuunsussüsteemi kahjustama.

Patsiendid nakatati uut tüüpi HIV viirusega, mis aitas taastada nelja patsiendi immuunsussüsteemi ja viirus jäi osaliselt allasurutuks.

Teises faasis katsetatakse, kuidas toimib ravi nende patsientidel, kelle haigus on medikamentide abil kontrolli all. June ütles, et ei ole veel selge, kas ravi töötab ainult nakatunud inimestel või sobib ka vaktsiiniks.

Hetkel kuum