Majanduskasv võib laskuda alla 5%

08. november 2006, 07:35

Eesti majanduskasv võib lähiaastatel
drastiliselt langeda, selgus Hansabank Marketsi eilsest analüüsist.

Kuigi sel aastal on Eesti majandus edukas, kasvades teises kvartalis 11,7 protsenti, siis juba lähiajal võib majanduskasv suhteliselt suure tõenäosusega kukkuda alla 5 protsendi. "Kõige olulisem on see, kuidas ettevõtted suudavad tootmise ümber korraldada, et saaks töötada ka oluliselt kallima tööjõuga," ütles Hansabank Marketsi makroanalüütik Maris Lauri. Ta rõhutas, et puudus on ka materjalidest ja seadmetest, mille saamiseks tuleks rohkem maksta.

"Negatiivse arengustsenaariumi vältimiseks on üks väga hea viis - mõelda, kuidas toota nii, et ka kaks-kolm korda praegusest kallima töötaja puhul tasuks see ära," soovitas Lauri. Tema sõnul tähendab see üldjuhul investeerimist kaasaegsemasse tehnoloogiasse, tootmisprofiili muutmist, aga ka mne ettevõtte sulgemist.

Selle aasta lõpuks ennustab Hansabank Markets töötuse jõudmist 4,8 protsendini, aastaks 2008 aga 3,4 protsendini. Lauri sõnul võib praeguse töökohtade loomise tempo juures juhtuda nii, et aasta pärast meil lihtsalt ei ole enam kedagi tööle võtta, makstes kas või 3-4 korda rohkem palka.

"Täna võib üsna kindlalt väita, et Eesti majandus on üle kuumenenud ja sama hooga jätkata ei ole isegi keskpikas perspektiivis võimalik, rääkimata pikast. Küsimus on selles, et kuidas saaks majanduskasv langeda ilma suuremate tagasilöökideta tasemele, kust majandus edasi areneda saaks," ütles Hansapanga juhatuse esimees Erkki Raasuke. Kui ettevõte või üksikisik on adekvaatselt hinnanud, et ta suudab võetud kohustusi täita, saab musta stsenaariumi vältida, soovitas Raasuke.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. November 2006, 07:35
Otsi:

Ava täpsem otsing