Ain Alvela • 12. november 2006 kell 22:00

Reduktor vajab head määret

Reduktori kasutamisaeg on kuni 50 aastat, aga seadme hea tervise tagab ennekõike hooldusrežiimist kinnipidamine.

Rusikareegel ütleb, et mida kõrgem töötemperatuur, seda tihedamini tuleb õli vahetada. Teine oluline reduktori vastupidavuse tagaja on kvaliteetne tihend, mis peab seda kaitsma vee ja mikroosakeste eest.

Reduktorites kasutatava õli eesmärk on hõõrdumise vähendamise kaudu vältida seadme ülekuumenemist ning detailide kulumist. Õli peab moodustama kile hammaspindadele, hea õli suudab mustust pikalt endas hoida, tagab seadmes puhtuse, kaitseb seda korrosiooni eest, tõrjub vett ega sisalda õhumulle.

Tööstusreduktorites kasutatakse peamiselt CLP-klassi mineraalõlisid või PAO- ja PG-tüüpi sünteetilisi õlisid. Viimaste kasutamine on kompromiss määrimise ja vastupidavuse vahel, st õli määrib hästi, ent seda tuleb sageli vahetada.

Sõltuvalt kasutustingimustest võib õlile eriomaduste andmiseks lisada täidiseid või lisandeid. Konkreetse seadme jaoks optimaalne õli saadaksegi sellele õigeid komponente lisades. Tööstusseadmetes ei tohi kasutada nn farmeriõlisid, mis on vaid selles mõttes universaalsed, et sobivad hästi näiteks traktorite kõikidesse mehhanismidesse.

Kütuste ja määrdeainete spetsialist Raul Ernes on seda meelt, et reduktorite määrimine ei ole Eesti tööstustes probleem, küll on firmajuhtide seas levinud arvamus, et seadmete määrimine pole teema, millega vaeva näha. Nad ei suuda uskuda, et hõõrdumisest tingitud kulumine on esimene põhjus, miks masin rivist välja langeb. Ja et sellega võitlemine on kallis.

"Ei suudeta näha kasu seadmete õige määrimisega tegelemises, kuna puudub võrdlusmoment olemasoleva ja parema kohtlemise vahel," iseloomustab Ernes.

Õlilisandite müügiga tegeleva OÜ Konetex juhataja Sulev Tehvand soovitab tööstusreduktorites kasutada õlilisandeid, mis taluvad tugevat survet ja löökkoormusi. "Lisanditega saab õli muuta maksimaalselt kulumiskindlaks," märgib ta.

Addinol Mineralöl Marketing OÜ Skandinaavia ekspordijuht Meelis Orgla hindab tööstustransmissioonide määrimisel kõige paremaks nafta baasil valmistatud mineraalõli, ega soovita mineraalõli sünteetilisega segada.

"Seadmete määrimisele ei pöörata ettevõtetes piisavalt tähelepanu," tõdeb ka tema.

Orgla toob näite: "Reduktorisse võib panna õli, mis maksab 20 000 krooni, aga võib valida ka 120 000 krooni maksva variandi. Hinnavahe on kuuekordne, ent kallima õli korral pikeneb õlivahetusvälp kuni kümme korda."

Näiteks CLP-klassi õlide hulgihind on ca 30 kr/l, samas uudne, materjali plastilisi mikrodeformatsioone soodustav Eco Gear õli maksab 90 kr/l. Viimast soovitab kasutada näiteks maailma üks suuremaid tööstusreduktorite tootjaid Flender GmbH.

ASi Galvex tehniline hooldusjuht Tarmo Pertlas märgib, et õli valikul on määrav seadme tootja ettekirjutus. "Samas, kui kvaliteet on ikka ettekirjutusest kõrgem ja sellega kaasneb ka mõõdetav kasu, siis on see määrav," selgitab ta.

Määrdeainete osatähtsus on Galvexis umbes üks protsent seadmete hoolduskuludest.

Õli kasutusaeg oleneb töötemperatuurist - mida madalam see on, seda kauem säilivad õli omadused.

Iga 10 kraadi, mille võrra temperatuur on kõrgem, lühendab õli tööiga poole võrra. Seega on määrdeõli oluline omadus ka jahutusvedelikuna mõjuda - kui õli suudab seadme töötemperatuuri langetada, pikeneb ka tema enda kasutusaeg.

Täpse õlivahetuse intervalli saab määrata spetsiaalse laborianalüüsiga. Need on tänapäeval täpsed ja annavad põhjalikku infot nii õli kui ka masina seisukorra kohta. Meelis Orgla,

Hetkel kuum