Endel Sifi dilemma - müüa või mitte?

ÄP 08. detsember 2006, 00:00

Eestisse võib tekkida veel üks suuruselt Tallinkiga võrreldav ettevõte, kui Pakterminal võtab vastu E.O.S.-i liitumisettepaneku - koondumise tulemusena oleks ettevõtte varade maht hinnanguliselt neli miljardit krooni. E.O.S. on endaga juba ühendanud Trendgate'i ning lõpusirgel on Eurodeki liitmine. Seega tähendaks Pakterminali jah-sõna Venemaa ühe suurema transiidifirma (35% turust) Severstaltransi Eesti-huvile punkti panemist - Trendgate'i, Eurodeki ja Pakterminali liitmine oligi E.O.S-i suuromaniku eesmärk.

Kõige kiirem, kuigi mitte kõige odavam viis konkurentidest lahtisaamiseks on need endaga liita või üles osta. Nii teebki E.O.S. Veel ühe monopoli teke väikeriigis ei ole just positiivne sündmus, kuid see ei hakka lihtinimeste elus märgatavat rolli mängima, sellist, nagu on näiteks Eesti Energial. Eesti majanduse seisukohalt oleks Pakterminali ja E.O.S.-i ühinemisel oluline tähendus. Lisaks sellele, et siiani on E.O.S.-i suuromaniku Severstaltransi tegevjuhi ja osaniku Andrei Filatovi kaudu Eestisse jõudnud investeeringuid 3 mld krooni eest.

Severstaltrans tahab enda kätte saada olulisi transiidisõlmpunkte ja Eesti on üks selline teel läände. Venemaa saab peatselt WTO liikmeks, misjärel peab ta rakendama ühesuguseid tariife nii omamaa vedajatele kui ka välisriikide transiidifirmadele. Seega võivad Eesti kaudu liikuvad kütusetransiidi vood suureneda kordades.

Eesti julgeolekuasjatundjad jälgivad toimuvat kindlasti tähelepanelikult - kui suureks julgeolekuriskiks riigile kujuneb vene kapitali pealetung. Teisalt paistab transiit olevat äri, kus selleta läbi ei saa.

Pealegi kuulub Pakterminalist pool Hollandi börsifirmale Royal Vopak - nii et siin ei saa rääkida ainult vene kapitalist. Küll aga sellest, et väliskapital tõrjub omamaist selles äris kõrvale. Iseenesest nukker, kuid ebaoluline seik kahe transiidifirma ühinemise kõrval. Aga küllap üks põhjus, miks Pakterminali nõukogu esimees Endel Siff liitmisel pigem vastu on ning esimene E.O.S.-i pakkumine tagasi lükati. Põhjusi on muidki, nagu tänasest artiklist lugeda võib.

Eesti ei peaks kartma vene või mis tahes väliskapitali, kuni mõni poliitik seda küsimust rahvuslikuks ei muuda - kuni see ei hakka mõjutama riigi poliitikat.

Teades Keskerakonna omapäraseid suhteid äriga, manitseb tähelepanelikkusele majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaare soov anda eriliste teenete eest kodakondsus Andrei Filatovile. Senise käsi-peseb-kätt taktika jätkumine oleks transiidifirmade võimaliku ühinemise juures kõige ebameeldivam perspektiiv.

Aga muidugi on firmade liitumine nende enda, täpsemalt - praegu Endel Sifi ja Pakterminali nõukogu asi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:28
Otsi:

Ava täpsem otsing