Lemmi Kann • 17. detsember 2006 kell 22:00

Paldiski ja Keila läksid tülli vana soojalaenu pärast

Eelmisel esmaspäeval tegi Harju maakohus otsuse, mille põhjal mõisteti Keila linnalt Rootsi Kuningriigi kasuks välja 21 miljoni krooni suurune võlg. Tegemist on summaga, mis võeti laenuna 1996. aastal Keila volikogu toetusel Paldiski linnale katlamaja ostuks. Sellel ajal oli Paldiski osa Keila linnast, tänaseks on linnad aga eraldi omavalitsused.

Paldiski pole tänase päevani ühtegi laenu tagasimakset teinud. "Kui Keila linn võttis selle laenu, siis Keila linn peab sellega ka tegelema. Tegemist on Keila linna ja Rootsi vahelise lepinguga," ütles Paldiski linnapea Jaan Mölder.

Toonase linnapea Leino Mägi sõnul on aga laenulepingus punkt, mis ütleb, et Paldiski omavalitsusüksuse tekkimisel lähevad kõik laenuga seotud kohustused üle Paldiski linnale.

Jaan Mölder seda lepingupunkti enda sõnul ei mäleta. "See oli ju kümme aastat tagasi," ütles ta. "Kuna Keila linnajuhid sellega omal ajal midagi ette ei võtnud, siis on tegemist Keila tolleaegsete linnajuhtide tegemata jäänud tööga," lisas Mölder.

Leino Mägi oli Mölderi suhtumisest nördinud ning süüdistas ühtlasi Keila linnavolikogu liiget Tiit Maed. Viimane olevat lühikest aega võimul olnud Tasakaalu valimisliidu juhtfiguurina Mölderiga kokku leppinud, et Paldiski linna vastu kohtusse ei minda ning venitas teadlikult ka linnale korraliku advokaadibüroo palkamisega, mistõttu Mägi sõnul kohtuprotsess kaotatigi. "Kogu asi on selles, et kui Paldiski peaks selle summa ära maksma, oleks see linn ülepeakaela pankrotis," ütles ta.

Keilat kohtuprotsessil esindanud advokaat Matti Laarmaa nentis, et tegemist on väga keerulise juhtumiga. "Vaidlus oli õiguslik: kellele tulenevalt seadusest ja lepingust see kohustus kuulub," selgitas ta.

Keila linnapea Tanel Mõistus kinnitas, et linn teeb kõik, et see laenukoorem Keila maksumaksjatele kaela ei tuleks. "Meie seisukoht on see, et me kaebame selle otsuse edasi ja kas või Euroopa kohtuni välja," ütles Mõistus.

Hetkel kuum