Linnateater toob talveöised unenäod

Ülle Hallik 22. detsember 2006, 00:00

"Tänavuse festivali teemaks on lugude ja rahvaste rändamine - sellest ka osalevate teatritruppide üllatav geograafia," selgitab festivali kunstiline juht, lavastaja Jaanus Rohumaa.

Valikut tehes oli Rohumaa kindel, et üks trupp peab saabuma Aafrikast, inimkonna hällist. Nii ongi juba esimesel õhtul võimalus vaadata Salme kultuurikeskuses Kusum Gboo truppi Ghanast, kes jutustab, laulab, tantsib, nutab ja naerab kahekümne trummi saatel inimkonna esimesi lugusid. "Puhas rõõm ja lust, kõvasti möllu," iseloomustab Rohumaa, kelle hinnangul peaks see etendus pakkuma elamuse igasuguse kultuuritaustaga vaatajale.

Filmihuviga teatrigurmaanide maiuspala võiks aga olla Jaapanist saabuv Issei Ogata, kes räägib väikeste inimeste suurtest ja suurte inimeste väikestest asjadest nii Eestis kui ka Jaapanis. "Näitlejameisterlikkusse kõrgklass," hindab kunstiline juht.

Järgmise festivalikülalise tausta avades ütleb Rohumaa, et Island on maailma kõige kõrgema teatrikülastuste arvuga riik maailmas.

"Siinkohal võib ka oma saba kergitada, sest minu andmetel on Eesti võimsalt teisel kohal," lisab ta. Esikohariigist on tulemas sealse teatri dramaturgiline suurlootus Jón Atli Jóansson oma uusima näidendiga "Saja-aastane maja".

Venemaa on olnud viimase saja aasta jooksul hiilgav teatrimaa ja eesti teatrit ongi sealne teatrikultuur ehk enim mõjutanud.

Selle kontrollimiseks kutsuti festivalile Vassiljevi teatri üks erilisemaid tükke "Donki Hot", mille lavastaja on siiani teatrikunstnikuna tuntust kogunud Dmitri Krõmov.

Iirimaalt saabuvad Néillidh Mulligan ja luuletaja Vincent Woods, kes toovad siia keldi jutuvestmistraditsioonid.

Jaan Tättelt on festivali lõpuõhtuks tellitud lühinäitemäng. Tekst on saadetud külalistruppidele ja selle ühine esiettekanne toimub 31. detsembril linnateatri Põrgulaval.

Neil, kel sellele piletit ei õnnestunud hankida, ei tasu kurvastada. Lavastus salvestatakse ja seda saab hiljem internetis vaadata. Abiks võib olla ka linnateatri festivalitelevisiooni pilootprojekt, millesse mahuvad nii festivalipäevik kui ka otseülekanded festivaliklubist ja uusaastaõhtu etenduselt, samuti festivali ajal toimiv ajaveeb.

Lisaks kõigele sellele mahub festivali raamidesse mitu raamatuesitlust, põnevaid töötubasid ja pidusid.

Õpikojad on ellu kutsutud eesti teatriprofessionaalidele mõeldes, kuid avatud kõigile huvilistele.

Esiletõstmist väärib kindlasti õhtuti toimuv festivaliklubi, kus mängitakse pilli, räägitakse juttu ja tantsitakse.

Igal õhtul kell 21 astuvad Linnateatris üles nii kodu- kui ka välismaised teatriinimesed.

"Pigem selline teater, mida Eestis võtta pole," võtab Jaanus Rohumaa pakutava kokku.

Auhindu "Talveöö unenäo" festivalil ei jagata, oluliseks peetakse hoopis erku ja kokkuhoidvat atmosfääri, mängurõõmu ning ühist uue aasta vastuvõtmist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing