Alam-Pedja vahitorn pakuks kaitset ka ründajate eest

Marko Kaldur 05. aprill 2007, 00:00

Nelja korruse kõrgune, massiivsete palkseinte ja tugeva uksega ehitis võiks praegugi ründajate eest varju pakkuda. Pilud kõrgemate korruste seinas jätavad mulje laskeavadest, ent on mõeldud siiski ümbruskonnale pilgu heitmiseks.

Kunagise metsavahitalu maadele ehitatud torni juurde pääseb Puurmanist kruusateed mööda Pedja jõeni minnes ning sealt edasi piki matkarada. Kellele 1,5 km kõndimist liiast tundub, pääseb kohale ka torni jalamil asuvast koolmekohast läbi sumbates - ent kevadine jõevesi võib põhjustada hiljem nohuse nina.

Pedja jõest on kalamehed aastate jooksul tõmmatud arvukalt haugipurakaid, legend räägib ka seal elavast hiigelsuurest haugist.

Palktorn pakub kaitset ja varju ka kõige hullemate tormide ning rajude eest. Tugevad seinad ümberringi, kindel katus pea kohal - vaja pole rohkemat kui sooja magamiskotti.

Lõkkekoht jõe kaldal sobib grillimiseks, toidu valmistamiseks ja niisama tähistaeva all tule ääres istumiseks. Lõkke ümber rahulikult aega veetes võib ajataju sootuks kaduda ning ühel hetkel märkavad istujad silmapiiril juba koiduvalgust.

Öösel võib uidata torni ümber hundiema koos kutsikatega, viimaste ärev niutsumine kostub ka läbi palktorni paksude seinte. Ent isegi arematel pole hirmuks põhjust - kiskjad nuusivad vaid torniümbruse uued lõhnad üle ning kaovad siis taas rabaavarustele. Paksud seinad ja tugev uks peletaksid eemale karuotigi, rääkimata huntidest.

Koidiku eel vaatetorni kõrgeima korruse avadest ümbrust jälgides näeb kitsi, metssigu, põtru ja väiksemaid ulukeid jõe pervel janu kustutamas. Alam-Pedja on rikas erinevate loomaliikide poolest, kellele suur kaitseala on kujunenud varjuliseks elupaigaks.

Altmetsa matkarada sobib mõnusaks pärastlõunaseks jalutuskäiguks, sealhulgas ka vähese füüsilise koormusega harjunutele. Teele jäävad rippsillad, mida mööda üle Pedja jõe ja harujõgede turnida.

Jõe kaldal kõrgub ürgvana Musutamm. Legendide järgi armunud kunagi kohalik talupoeg ja Vetevana tütar ning tamme asukoht olnud nende kokkusaamispaigaks. Kord sattunud Vetevana keelatud armastust nautivale paarikesele peale ning käskinud Piksel mõlemad surmata. Et aga Piksel hakanud armastajapaarist kahju, muutis ta nad hoopis tammeks, mis nüüd aegade lõpuni Pedja jõe kaldale seisma määratud.

Ekstreemsemate elamuste otsijad võivad suunduda edasi Madisemäele, mis ei jää Altmetsa tornist kaugele. Tegu on muinasasulaga, kust leiab onnilobudiku ning mäe otsast vaatetorni. Askeetlike eluviisidega leppijatele sobib onn ööbimisekski.

Enne rändama minekut tuleb arvestada, et Alam-Pedja kaitsealal on piirkondi, kuhu igal aastaajal minna ei tohi - sestap tasub end eelnevalt kurssi viia vastavate infomaterjalidega.

Altmetsast kümmekond kilomeetrit lõunas Sellis asub teinegi palkidest torn. Sealne matkarada on lühem ning vähem põnevam, kuid mõlema raja läbimise järel on saadud nii korralik füüsiline koormus kui värske õhk kopsudesse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing