Erik Puura • 11. aprill 2007 kell 10:54

Mängusõltlase nädal viie sekundiga

Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituudis koostati lihtne mänguautomaadi simulaator võiduprotsendiga 97,1%, mis võimaldab mängida 30 000 korda kiiremini.

Viie sekundiga selgub mänguri 40 töötunni tulemus. Näidates arvuti poolt genereeritud tüüpnädala graafikuid sõltlastele on võimalik läbi vaadata ja analüüsida kõik tüüpilised emotsioonid: võidurõõm, võidu mahamängimine, kaotuse tasategemine, pikk kaotusperiood. Tunni ajaga saab sõltlane ise läbi vaadata oma 14 aasta mängimise tulemused. Tehnoloogiainstituudi asedirektori Erik Puura arvates on minevikuemotsioone uuesti ning tulevikuemotsioone ette läbi elades võimalik asendada mängurlus tegevustega, mis ei laasta ennast ja oma lähedasi.

Kasiinosõltuvuse äratundmiseks on koostatud erinevaid teste. Simulatsioonide tulemusena tuvastati Tehnoloogiainstituudis keerulistest testidest märksa lihtsam seaduspära: kes mängib aasta jooksul kasiinos üle 40 tunni, on kas pururikas või sõltlane. Et pururikas on Eestis vaid kasiinoomanik, ongi seos leitud.

Järgnevalt on välja toodud graafikud sõltlase kolmest tüüpnädalast 97,1% automaadiga. Mäng toimub 10-kroonise panusega 30000 korda nädalas, 6 päeva jooksul 5000 korda päevas. Keskmine selle aja jooksul on 8700 krooni kaotust nädalas.

Esimene nädal. Õnnenädal! Alguses ei vedanud, kuid teise päeva lõpuks olin 10 tonniga plussis. Siis hakkas mingi jama pihta - vist valisin valesid automaate. Neljanda päeva lõpuks olin 5 tonniga miinustes. Viiendal päeval aga algas vedamine - ükskõik kuhu raha sisse toppisin, papp tuli. Kuuenda päeva lõpetasin ligi 11 tonniga plussis ja siirdusin pidu panema.

Teine nädal. Suht mõttetu nädal. Üles ja alla, oleks võinud juba esimese päeva lõpus, kui 7 tonni koos oli, lõpetada. Vahepeal olin ka 4 tonniga miinustes, aga sain tagasi. Kuuenda päeva alguseks olin teeninud 9 tonni, päeva lõpuks aga mängisin sellest 7 maha. Oleks pidanud siis, kui 9 tonni käes oli, lõpetama.

Kolmas nädal. Katastroof. Nad olid vist automaadid maha keeranud. Kolmanda päeva alguses pisut nagu lubas, kuid siis läks kõik allamäge - mitte midagi. Nädala lõpuks oli ligi 28 tonni miinust. Poleks seda nädalat olnud! Ehk järgmine nädal on samasugune nagu esimene…

Erik Puura kommentaar. Sellised tüüpnädalad vahelduvad pidevalt, konkreetsete graafikute arv on sisuliselt lõpmatu. Antud juhul mängis mängur kolme nädalaga maha 14 754 krooni ja tegelikult on see tulemus üle keskmise - keskmine oleks olnud 26 100 mahamängitud krooni. Kas peaks mängurit selle puhul õnnitlema?

Loe ka www.novaator.ee

Hetkel kuum