Anne Oja • 25. aprill 2007 kell 22:00

Elke ja Amserv loovad Tallinnas ühise pesa

Uut autokeskust majandava Mustakivi Auto ASi näol on tegu kolmanda ettevõttega, mis hakkab Toyotade müügis konkureerima juba aastaid tegutsenud Elke Auto ja Amserv Auto Tallinna müügisalongidega.

"Leidsime, et kahte keskust pole mõtet teha," selgitas Amserv Grupi juht Raivo Kütt, "kuid mingil juhul ei tähenda see, et paneksime leivad ühte kappi."

Kütt märkis, et Amservi ja Elke ühine huvi on suurendada Toyotade turuosa Eestis. Juba praegu on Toyota siinsel turul enimmüüdud sõiduauto. "Kuna Toyotade müük on plahvatuslikult kasvanud, on teeninduses tekkinud pikad järjekorrad. Meie eesmärk on, et teenindusse saaks 10 päevaga," ütles Kütt.

"Üritame seda vältida, et klient hakkab nüüd pakkumistega kolmnurka jooksma ja igal pool 1000 krooni maha kauplema," valgustas Kütt konkurentsi jätkumise küsimusi. "Hinnakiri on kokku lepitud ja allahindlussüsteem paigas. Hinna kirjutab meile ette Toyota Baltic."

Mustakivi Auto ASi juht Tanel Teimann ütles: "Pole võimalik täielikult välistada, et kliendid käivad kolme Toyota salongi vahet, kuid iga kord pole oluline hind." Teimanni sõnul võistlevad müüjad iga kliendi pärast, püüdes võita nende usaldust.

Kindlasti aitab uue keskuse avamine lühendada autohoolduse järjekordi, lisas Teimann.

Kütt nentis, et ühisettevõtte loomiseks pidid Amserv ja Elke konkurentsiametilt luba küsima. "Konkurentsiametil pole seal midagi öelda," lausus ta aga omavahel seotud jaemüüjate hinnapoliitika kohta.

Eile komandeeringus viibinud Elke Auto juhilt Riho Sepalt ei õnnestunud kommentaari saada.

Konkurentsiameti peadirektor Peeter Tammistu andis Amserv Autole ja Elke Autole Toyotade ning Lexuste müüki, hooldust ja remonti hõlmava koondumisloa eelmise aasta mais.

Koondumisele eelneval aastal moodustas Toyotade jaemüük 13% ning Lexuste jaemüük 0,9% Eestis müüdud uute sõiduautode mahust. Kõigi Elke Grupi ja Amserv Grupi müüdud uute autode turuosa oli 22%, põhjendas konkurentsiamet oma nõusolekut. Konkurentsi vähendavaks peetakse turuosa, mis ületab 40% turu mahust.

Toyota jaemüüjad on koostööd teinud juba varemgi. Neil on pooleks Tartut ja Viljandit varustav jaemüügifirma Valoor. Võrdselt hakatakse ASi Unelmauto kaudu jagama ka Lexuste müüki.

Hetkel kuum