17 mai 2007

Skype’i loojad: teeme, mida tahame!

Neli Skype’i loomisega jõukaks saanud meest ei hooli kiirest rahateenimisest, vaid otsivad investeerimiseks firmasid, mis muudavad tulevikus maailma.

Mida on ühist vähiravimite valmistajal, hea temperatuuri shy;taluvusega pooljuhtlülitite arendajal ja hiinlastele inglise keele õpetajatel? Õige vastus – nende kõigi “soontes” voolab Skype’i loomisega teenitud raha, kirjutas Eesti Ekspress.

Investeerimisfirmasse Ambient Sound Investments (ASI) koondunud Skype’i loojaid – Jaan Tallinna, Toivo Annust, Ahti shy;Heinlat ja Priit Kasesalu – võib pidada siinsete riskikapitalistide ja ettevõtjate hinnangul pigem äriingliteks kui tavapärasteks riskikapitalistideks. Nad investeerivad omateenitud raha ega pea seetõttu vastutama tootluse eest. “See paneb pitseri kogu nende käekirjale,” sõnas riskikapitalist Allan Martinson.

Skype’i loojad kinnitasid Ekspressile, et tootlusest märksa tähtsam on nende jaoks leida maailma tehnoloogiliselt muutvaid ettevõtteid, millest tulevikus võivad, aga ei pruugi saada tipptegijad.

Nad on kaalunud investeerimist mitmesajasse ettevõttesse ning raha paigutanud üheksasse, kelle puhul on tegemist uute tehnoloogiate või tehnoloogial põhinevate uute teenuste arendajatega. “Kindlasti on ASI oma lähenemises Ida-Euroopas unikaalne – [teisi] keerukasse tehnoloogia tootmis- ja arendustegevusse investeerivaid firmasid meie regioonis vist ei olegi,” lausus ettevõtja Jüri Kaljundi.

Hetkel kuum