ÄP fototoimetus • 28. oktoober 2007 kell 22:00

Uus juht teostab end ka maatriksis

Reedel vastas www.aripaev.ee lugejate küsimustele SEB Eesti Ühispanga juht Ahti Asmann.

Kui kõrgeks kodulaenu intressid kerkivad? Kas kunagi on taas oodata aega, kui intressi kirjutatakse kahekohalise numbriga?

Praegu on euro baasintresside tõus peatunud ja ootused on pigem languse suunas. Keskmised intressimarginaalid jäävad ilmselt enam-vähem samale tasemele, üksikutes laenuprojektides on võimalik projekti riskist lähtudes intressimarginaalide suurem erinevus kui eelnevatel aastatel. Eluasemelaenu intressimäära muutumist kahekohaliseks ei ole praegu küll põhjust ennustada.

Teleintervjuus väitsite, et maatriksjuhtime on üks igati tore asi. Olen ise asjaga natuke kursis: suure tõenäosusega pole Teil õigust langetada praktiliselt mingeid otsuseid. Milles ikka seisneb Teie roll?

Meie eest ei tule keegi Eestisse arenguplaane koostama, investeeringuid tegema, riske hindama, kliente teenindama, tooteid turule tooma. Maatriksjuhtimise pluss on parem kõrge kvaliteediga oskusteabe kaasamise võimalus ning seeläbi otsuste kõrgem kvaliteet, kasvab vastutavate inimeste arv. Samuti on kohalikel juhtidel võimalus olla pidevalt kursis teistel turgudel toimuvaga.Maatriksjuhtimine ei võimalda autoritaarset juhtimist.

Kui palju on SEB-l hapuks läinud laene ja kui palju võiks neid olla aasta pärast?

Mitteteenivad laenud moodustasid septembri lõpu seisuga 0,35% SEB Eesti Ühispanga laenuportfellist. Majanduskliima halvenedes võib probleemlaenude maht kasvada, kuid mitte erakordselt suureks.

Kas tänased laenud oleks targem homse varna lükata ehk mitte suuri laenukohustusi endale võtta, sest majanduskeskkond on ebakindel?

Laenuotsus peaks olema igal juhul hästi läbikaalutud otsus sõltumata majanduskeskkonnast. Eluasemelaene võetakse 20-30 aastaks, mille jooksul võib majanduses esineda nii mõnigi tõus või langus. Kui on vaja elamistingimusi parandada, ei näe ma olulist põhjust, miks eluasemelaenu võtmise otsuse peaks kaugele tulevikku edasi lükkama.

Kui palju on tänavu tõusnud SEB Eesti Ühispangas töötajate palgad? Kui palju tõstetakse palku järgmisel aastal?

2007. aastal on kogukulu töötaja kohta kasvanud ca 14%. Järgmiseks aastaks prognoosime pisut madalamat kasvu.

SEB Eesti Ühispanga üheksa kuu kasum oli sel aastal esimest korda suurem kui miljard krooni, kasvades mullu sama perioodiga võrreldes 26 protsenti.

Tänavu septembri lõpuks oli pank teeninud 1,2 miljardit krooni kasumit, 2006. aasta samal ajal oli kasum 968 miljonit krooni, teatas pank.

Panga juhatuse esimees Ahti Asmann ütles, et on rahul panga kliendibaasi suurenemisega. Septembri lõpul oli SEB Eesti Ühispangal üle 760 000 kliendi, kellest pea pool miljonit kasutab internetipanka.

Asmanni sõnul on panga laenu- ja liisinguportfelli kasv alanenud aastataguselt 47 protsendilt 26 protsendile kolmandas kvartalis, samas on klientide säästud kasvanud stabiilselt ning teist kvartalit järjest ületas säästude kasv laenude oma.

SEB Eesti Ühispanga emapanga SEB kolmanda kvartali kasum kasvas ootamatult, analüütikud ootasid kasumi vähenemist, vahendas Bloomberg. Panga kasum kasvas 1,3 protsenti, 5,2 miljardi Eesti kroonini võrrelduna mullusega. Analüütikud ootasid kasumi vähenemist 4,8 miljardi Eesti kroonini.

Autor: ÄP

Hetkel kuum