Armukolmnurk Vana Baskini Teatris

Ülle Hallik 02. november 2007, 00:00

Lavastuse tutvustusest võib lugeda, et "Viimane sigar" on kirjutatud lavateose klassikalist reeglit (aja-, koha- ja tegevusühtsus) järgides, on haaravalt mitmekihiline ning rabavalt ootamatuid pöördeid pakkuv.

Lavastuse þanri on raske konkreetselt määratleda, sest sarnaselt elu enesega põimub koomiline traagilisega, poeetiline pragmaatilisega, romantilised unistused hoolimatu tegelikkusega.

Näidendi tõlkija Jüri Karindi hinnangul sobib loo motoks Martin Lutheri aforism, mille abil üks näidendi tegelastest esimeses vaatuses tõsimeelselt moraliseerib: "Me ei suuda takistada linde lendamast üle meie pea, küll aga suudame neid takistada meie pähe pesa tegemast."

Teises vaatuses selgub, et pesa on punutud just moraliseerija pähe.

Nagu sedasorti näitemängude puhul ikka, on vaataja jaoks põnevam, kui süþee käigud väga palju ette teada pole.

Sigaritega on armastusel pistmist nii palju, et peategelane tõmbaks neid meelsasti.

Arstid ja abikaasa on selle aga terviseprobleemide tõttu ära keelanud. Mees peidab neid raamatute taha, neist ühe ülimalt hoolikalt, et see eriti olulise sündmuse puhul viimasena ära tõmmata.

Tüki käigus ilmsiks tulev saladus, et tema abikaasa ja lesestunud kirikuõpetaja vahel lõõmab juba kuus aastat kirglik suhe, sunnib teda lõpuks haarama selle viimase järele. Kas see tõesti ka viimaseks jääb, ei pruugi vaataja aga teada saada.

Karindi pelgas, et publikut võib eemale peletada armukolmnurka sattunud tegelaste iga: pensionile saadetud koolijuhataja ja tema abikaasa, kellel majasõbraks aastaid tagasi lesestunud kirikuõpetaja.

Ometi ei küsi armastus vanust ning võib vanemas eas osutuda kirglikumakski kui kahekümneselt.

Selle kohta, et teema teatrilavale või kinolinale passib, võiks hea näite tuua nädala algul Kanal2 ekraanil olnud filmi "Parem hilja kui mitte kunagi". Mängivad Helgi Sallo, Tõnu Aav, Marika Korolev, Ago-Endrik Kerge.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing