Neivelt: keeruline aeg tuleb ainult kasuks

Agnes Ojala 05. november 2007, 00:00

"Praegu on väga huvitav aeg: pangad enam laenu ei anna, kinnisvaraga keegi enam raha ei tee. Mullistus on läbi, vähemalt mõneks ajaks. Samamoodi ei tee raha enam transiidiga," rääkis Neivelt reedesel Arengufondi korraldatud hommikukohvil.

Tema sõnul aitab kinnisvaraturu jahenemine kaasa uuele arengule. "Ses mõttes ongi praegu huvitav aeg, mis soodustab uute ideede tekkimist. Kui 1990. aastatel poleks Soomes lama't (soome keeles majanduslangus - toim.) olnud, võiks Nokia ikka veel kummikuid toota," selgitas ta.

Fondi juhatuse esimehe Ott Pärna sõnul on Eestis liiga palju inimesi hõivatud sektorites, mis toodavad väga vähe lisaväärtust. Nii on tootlikkuse poolest ühed kehvemad tööstusharud tekstiili- ning toiduaine- ja joogitööstus, kus meil töötab märkimisväärne hulk tööjõust. "Praegu on küsimus, kus on see ala, millega Eesti teistele järele jõuab. Kas tööstus või teenused?" küsis Pärn, tõdedes, et sellele on raske vastust leida.

Eestimaa Looduse Fondi nõukogu liige Rainer Nõlvak süüdistas meediat selles, et Eestis on liikvel liiga vähe riskikapitali.

"Meedia jätab väga heade algatuste tegijad põhjendamatult varju. Ma pole lugenud suurt kiitvat artiklit näiteks Skype'i loojate kohta. Pigem üritavad ajakirjanikud uuendusmeelsetest inimestest jätta mulje kui Jaan Tatikatest. Seetõttu ei ole ka investeeringuid - keegi ei taha ju olla loll," rääkis Nõlvak.

Arengufondi investeeringute divisjoni juht Markku Mäenpää tõi välja, et Baltimaades on riskikapital veel väga nõrkadel jalgadel. Tema andmetel oli Eestis 2005. aastal riskikapitali liikvel 12,7 miljonit eurot, Soomes aga prognoositakse selle aasta tulemuseks umbes 700 miljonit eurot.

Pärna sõnul peaks turu suurust ja rahvastikku arvestades see summa Eestis olema umbes 70-90 miljonit eurot. "Oleme praegu umbes kümme korda alarahastatud," märkis ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing