USA dollari ülemvõim mitmel rindel löögi all

Sirje Rank 20. november 2007, 00:00

"Dollar on vabalanguses," ütles äsja Riyadhis lõppenud naftat eksportivate riikide organisatsiooni OPEC tippkohtumisel Venezuela president Hugo Chavez. Koos Iraani presidendi Mahmoud Ahmadinejadiga ärgitas ta OPECi riike naftakaubanduses dollarist lahti ütlema. Ahmadinejadi sõnul pole dollar muud kui "väärtusetu paberilipakas", mille vastu naftatootjad ei peaks oma musta kulda vahetama.

OPECi tippkohtumise kommünikeest jäi viide nõrgale dollarile siiski välja, sest nagu põhjendas Saudi Araabia välisminister Saud Al-Faisal, riskinuks vähimgi vihje, et OPEC kaalub dollarile alternatiive, kaasa tuua dollari täieliku kokkuvarisemise.

See võiks tuua tõsist majanduslikku kahju nii Saudi Araabiale kui ka teistele OPECi riikidele, millel on suured investeeringud dollaripõhistes varades. Küll aga lepiti kokku, et teemat arutatakse detsembri algul kartelli välis- ja rahandusministrite kohtumisel.

Nõrk dollar paneb proovile ka naftariikide dollariga seotud valuutakursid. Piirkonna kiire majanduskasv ja importkaupade kallinemine kütavad inflatsiooni, kuid intresse keskpangad tõsta ei saa, sest järgivad USA keskpanga rahapoliitikat. Investeerimispank Morgan Stanley prognoosib, et mitu piirkonna riiki on kuue kuu jooksul sunnitud oma valuuta dollarist lahti siduma ja revalveerima. Esimesena tegi seda Kuveit mais, järgmiseks nõrgaks lüliks peetakse Araabia Ühendemiraate.

Nii alternatiivse valuuta kasutuselevõtt OPECi naftamüügis kui ka fikseeritud dollari kursist loobumine oleks muu maailma jaoks veel üks signaal, et nõudlus dollaripõhiste varade järele väheneb ning surve dollarile kasvaks veelgi.

Ka reservvaluutana on dollarile tekkimas alternatiivid. Mitu suurte valuutareservidega riiki on mõista andnud, et plaanivad suurendada teiste valuutade osakaalu.

7. novembril kukkus dollar euro suhtes rekordmadalalale, kui Hiina Rahvakongressi aseesimees ütles, et Hiina investeerib edaspidi tugevamatesse valuutadesse. Hiina keskpanga reservid (1,4 triljonit dollarit) on maailma suurimad.

IMFi andmeil on dollari osakaal maailma keskpankade reservides kahanenud 2001. aastal 72,6 protsendilt 64,8 protsendile. Euro on ligikaudu 25 protsendiga alles kauge teine.

Brasiiliast pärit supermodell Gisele Bundchen tahab jääda maailma kõige rikkamaks modelliks ning nõuab seetõttu palgaraha mis tahes muus valuutas peale Ameerika Ühendriikide dollarite.

Eurodes on Bundchen töötasu kokku leppinud nii Ameerika korporatsiooni Procter & Gamble'i turustatava Pantene juuksehooldustoodete sarja kui ka Milanos pesitseva moemaja Dolce & Gabbana uue lõhnaõli reklaamimise eest, vahendas majandusuudiste agentuur Bloomberg.

"Uued lepingud on eurodes atraktiivsemad, kuna pole teada, mis dollarist edasi saab," ütles modelli mänedžer.

Ajakirja Forbes andmeil teenis Bundchen juunis lõppenud majandusaastal tervelt 33 miljonit dollarit lisaks oma toona 150 miljonile dollarile hinnatud varandusele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing