ÄP fototoimetus • 20. november 2007 kell 22:00

Purelevad pangad, võidavad kliendid

Suuremad pangad kaotavad ärilaenude turuosa väiksematele, mis rahasse ümber arvestatuna teeb Hansapanga ja SEB Eesti Ühispanga kaotuseks Nordea ja Sampo taskutesse tänavu enam kui 6 miljardit krooni. Ka kodulaenude andmisel võidab Sampo Ühispangalt tasapisi turgu.

Äripäev tervitab tihedamat konkurentsi laenuturul. Mida rohkem väiksemad pangad suudavad turuliidritele kannale astuda, seda rohkem peavad suurpangad oma positsiooni eest võitlema. Klientidele tähendab see ainult suuremat valikuvõimalust ja paremaid pakkumisi.

Siiski on paslik küsida, kas konkurentsiralli tänase laenuturu hapral jääl endas mitte ohte ei kätke. Kõiki meie panku, sealhulgas ka Hansapanka ja SEBd, on süüdistatud liigses agressiivsuses ja vastutustundetus laenamises. Nüüd majandus jahtub ja kõik ootavad ärevalt, kui raskelt laenuvõtjatel see maandumine läheb.

Suurematelt vendadelt turuosa haaranud Sampo ja Nordea väidavad, et nende edu taga on väiksematele pankadele iseloomulik leidlikkus, mitte liigsete riskide võtmine. Nad ruttavad lisama, et turuosa kasv pole olnud neile eesmärk iseenesest ning nad pole kuidagi riskialtimad kui kaks suurimat.

SEB ja Hansapank omakorda kinnitavad, et on jäänud konservatiivsemaks ning peavad turuosast tähtsamaks projektide kvaliteeti.

Äripäev usaldab siin Nordeat ja Sampot. On küll tõsi, et suuremad pangad tunnevad laenutaotleja maksevõime vastu suuremat huvi. Näiteks kuu aja eest kirjutasime, et eelmise aasta algusega võrreldes on haamri all kümme korda enam kodusid ja kohtutäiturite abi vajavad seejuures eelkõige suurpankadest leebemalt krediiti pakkunud väiksemad laenuandjad.

Kuid põhjamaistele omanikele kuuluvad Sampo ja Nordea ei kuulu ei-tea-kust ilmunud laenuandjate ridadesse, kes buumi ajal liigleebete tingimustega kliente hullutaksid. Mõlemal pangal on pikem kui 100aastane ajalugu.

Kui aeglustuv majandus tõesti hapuks läinud laenude koorma kaasa toob, siis pole põhjust arvata, et see Hansa- ja Ühispanka vähem valusalt tabab. Lõpuks lubas ka Hansapank veel kaks aastat tagasi diivanist naftat puurida, et endale rohkem tarbimislaenu kliente meelitada.

Pangaklientidele peaks seega ainult rõõmu tegema Sampo Panga juhi Aivar Rehe tõdemus, et Eesti pangandusturul valitsevas konkurentsis magama jääda ei saa. "Küll suured leiavad meie kasvamisele vasturohtu ja siis peame meie omakorda edasi mõtlema," arvas Rehe. Mis õigupoolest tähendab seda, et võitjaks on klient.

Autor: ÄP

Hetkel kuum