ÄP fototoimetus • 22. november 2007 kell 22:00

Küsitlus

Anastassia Spitsõna, õpilane

Kõrgharidus võiks olla Eestis tasuta omandatav. Eriti olulised on tasuta kohad majanduslikult vähekindlustatud inimestele, kes tahaksid pärast keskkooli lõpetamist astuda ülikooli.

Erialal, mille enda jaoks välja valinud olen, puuduvad tasulised kohad. Hea hariduse nimel oleksin nõus ka õppelaenu võtma, kui muud väljapääsu pole.

Ma tahaksin ka pärast keskkooli Tallinnas elada. Niimoodi ei peaks ma ülikooli ajal muretsema elamiskoha pärast ega hakkama uute sõpradega sõbrustama. Teiseks on mulle oluline ülikooli maine. Tundmatut ülikooli, millest ma suurt kuulnud ei ole, ma ei usaldaks.

Välismaal on õppimisvõimalusi rohkem kui Eestis. Oluline on osata võõrkeeli, vastasel juhul piirduvad ülikooli valikud vaid koduvabariigiga. Eestis õppimine pole üldse halb, ent välismaal õppides avanevad uued võimalused, tekivad uued sõbrad ning areneb võõrkeeleoskus.

Piret Tamm, õpilane

Minu arvates peaks olema Eesti kõrgharidus tasuta kättesaadav. Peamiseks põhjuseks on see, et võimalused oleksid sel juhul kõigil võrdsed - see on demokraatlik. Kahjuks see nii veel pole. Usun, et pean ka ise võtma ülikooli ajal õppelaenu, olenemata sellest, kas pääsen tasuta kohale või mitte, sest ma ei poolda kooli kõrvalt tööl käimist.

Ülikooli ajal peaks pühenduma sajaprotsendiliselt õppimisele, et saavutada maksimaalselt täiuslikku tulemust, muidu pole kõrgharidusel mõtet.

Ülikooli valik oleneb esiteks selle mainest. Korda lähevad mulle ka pere, tuttavate ja sõprade seisukohad.

Välismaal oleks kindlasti tore õppida, kuid eelistan algselt siiski Eestisse jäämist. Väljapool Eestit õppimine on esiteks kulukas ning nõuab uue kultuuriga kohanemist. Ülikool ise oleks uudne kogemus. Võõras kultuur ja tundmatud inimsed ei teeks elu kergemaks.

Autor: ÄP

Hetkel kuum