Nordeal anomaalselt kõrged krooniintressid

Agnes Ojala 23. november 2007, 00:00

Nordea Pank tõstis intressid taevasse umbes poole aasta eest, kui Lätis algasid lati devalveerimise jutud. Üleeilse seisuga oli Nordea valmis võtma üleööhoiuseid, ühe- ja kahekuulisi Eesti krooni hoiuseid kallimalt, kui teised pangad laenu annavad. Näiteks on võimalik võtta Handelsbankenist laenu 4,45 protsendiga ja hoiustada see Nordeasse 4,90 protsendiga.

"Reutersi andmetele toetudes on Nordea forward'i-noteeringud tõesti enam kui poole aasta jooksul olnud teiste pankade noteeringutest oluliselt kõrgemad," kinnitas Eesti Panga finantsturgude osakonna juhataja Janno Luurmees.

Nordea ise kommenteeris kõrgeid hoiuseintresse sellega, et pank pakub teistest paremaid intresse kõigile. "Nagu pakume turul parimaid hoiuseintresse, oleme seda valmis tegema ka pankadevahelisel turul," ütles Nordea Panga kommunikatsioonijuht.

SEB Eesti Ühispanga esindaja märkis Nordea tegevust kommenteerides Eesti Panga varasemale teatele viidates vaid, et Talibori (Tallinna pankadevahelise laenuturu intress - toim.) kursid on indikatiivsed.

"Talibor ja Talibid (Tallinna pankadevahelise hoiuseturu intress - toim.) esitavad noteerivate pankade parimat hinnangut rahaturult kaasatavate vahendite hinna kohta. Talibori ja Talibidi fikseerimise ja avaldamise eelduseks on nende mallintressimäärade fikseerimisreeglite aktsepteerimine ja täitmine noteerivate pankade poolt. Seega pole pankadel enam tehingute teostamise kohustust noteeritavate intressidega," seisis panga teates.

Pikemaajaliste hoiuste-laenude osas Nordea turust kõrgemate pakkumistega ei esine.

Hansapank Treasury juht Meelis Paakspuu leiab, et Nordea Pangal ei ole võimalik pankadevahelisel laenuturul kõrget hoiuseintressi pakkudes võita.

"Summad, mida nii deposiitidena kaasatakse, ei ole märkimisväärsed. Selle skeemiga kindlasti ei võida pank midagi," kommenteeris Paakspuu Nordea Panga tegevust.

Kartus, justkui panustaks Nordea kõrgete hoiuseintressidega Eesti krooni devalveerimisele, on Paakspuu sõnul põhjendamatu. "Kindlasti mitte. Võib-olla mingil muul viisil, aga kindlasti mitte selle intressi koha pealt," lisas ta. Paakspuu kinnitas, et Hansapank ei kasuta kindlasti ära võimalust näiteks Handelsbankenist odavalt raha laenata ja selle pealt Nordeas hoiustades teenida. "Selle tulemus oleks meie konkurentpanga finantseerimine ja see ei oleks meie huvides," ütles ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing